Čini se kako postojanje entiteta, različitih propisa i stalno dokazivanje koje su vlasti “solventne” te su više učinile za svoje građane ne mora biti nužno zlo, a u slučaju Bosne i Hercegovine to bi moglo rezultirati naglim te značajnijim rastom plaća koje su sada ponižavajuće za većinu građana te apsolutno nedovoljne čak i zadovoljavanje polovine potrošačke košarice četveročlane obitelji. Nakon što su iz Federacije BiH nagovijestili da bi minimalna plaća mogla iznositi 1000 maraka, odmah je stigao odgovor iz Republike Srpske.
Nerealni rokovi
- Službeno mogu s ovog mjesta poslati poruku, a to je da od 1. siječnja 2024. godine Federacija BiH kreće s primjenom velikog seta fiskalnih zakona. Imat ćemo najveću minimalnu plaću u regiji u iznosu od 1000 maraka, imat ćemo najniže opterećenje na rad ili plaću u iznosu od 28 posto, što će biti velika poruka domaćim i stranim investitorima, ali i svima ostalima u regiji da pokušamo stići taj standard kako bismo postali vrlo atraktivni za strana ulaganja - rekao je ovoga tjedna dopredsjednik Vlade Vojin Mijatović. Iako to nije točno jer veće plaće ima i Crna Gora. Samo dva dana poslije predsjednica Saveza sindikata Republike Srpske Ranka Mišić rekla je da će od 1. siječnja iduće godine biti povećana najniža plaća u Republici Srpskoj. - Povećanje će stupiti na snagu 1. siječnja. Za sada ne mogu reći koliko će biti povećana minimalna plaća u RS-u, koja sada iznosi 700 maraka - rekla je predsjednica Sindikata. Krajem siječnja ove godine minimalna plaća u Republici Srpskoj povećana je sa 650 na 700 maraka, što je iznos koji je veći nego u Federaciji BiH za nešto više od 150 maraka. Treba reći kako trenutačna izravna opterećenja na rad u Federaciji BiH, a stanje nije mnogo bolje ni u Republici Srpskoj, iznose više od 41 posto, što je iznos koji je jedan od najviših u Europi. Kada se tome dodaju razni parafiskalni nameti, onda opterećenje poslodavaca raste za dodatnih 50 posto. Za očekivati je da će i Republika Srpska sada pokušati radnicima u ovome entitetu osigurati minimalnu plaću od 1000 maraka kako bi pokušali parirati onima u Federaciji Bosne i Hercegovine. Ali, što je još važnije, i kako bi spriječili da ovo područje postane ono s najmanjim brojem radne snage u Europi te da, zapravo, uopće neće imati tko raditi. Prema onome što je procurilo u javnost, u novome zakonu, kojim bi se definirao najniži iznos plaće od 1000 maraka, u plaću bi se uračunale i danas neoporezive naknade. Tu se ponajprije misli na iznos koji se u Bosni i Hercegovini još uvijek u većini poduzeća i javnoj upravi izdvojeno računa, kao što je topli obrok, troškovi prijevoza ili pak regres, te svi drugi dodaci koji su do sada imali karakter neoporezivih naknada. Sama ta činjenica pomoći će da “poskoče” plaće, no ne i ukupna primanja radnika ako to bude jedina reforma koja se najavljuje iz vlasti. Svejedno, od samoga početka rada ove federalne Vlade najavljivalo se kako će se provesti fiskalna reforma koja bi dovela do povećanja plaća. Neshvatljivo i nerazumljivo zvuče stajališta poslodavaca kako bi automatsko povećanje ovih plaća zapravo dovelo do sunovrata, do propasti 60.000 radnih mjesta i tisuća poduzeća.
Priprema za izbore
Brojni su na to prokomentirali kako je zapravo bolji i takav scenarij nego nastaviti sa životarenjem koje je na granici siromaštva. Zapravo, ponižavajuće plaće glavni su razlog što ova zemlja gubi radnike. Poslodavci sada traže da se, uz promjene koje bi automatski definirale povećanje plaće, krene i na izmjene Zakona o doprinosima i porezima, ali i propisa koji se tiču dobiti. No, čak i uz najbolju volju vlasti, ako se već na nekoj od sljedećih sjednica Vlade donesu sve te izmjene te usvoje u oba doma federalnog Parlamenta, nije realno da će već s prvim mjesecom sljedeće godine na svojim računima radnici vidjeti veće plaće jer je potrebna prilagodba cijeloga sustava te treba donijeti i brojne podzakonske akte. Nakon toga sva poduzeća ili institucije na koje se odnose promjene morale bi prilagoditi sve svoje izračune. Tek onda bi Porezna uprava Federacije Bosne i Hercegovine mogla prilagoditi svoj sustav. Kako se sada stvari odvijaju, finale porezne reforme koja bi trebala rezultirati povećanjem plaća moglo bi se dogoditi tek u ljeto sljedeće godine. I to neposredno pred lokalne izbore koji će biti novi test odnosa. •
Porezna reforma ključni je potez kako bi se pokušao zaustaviti masovni egzodus stanovnika