Vlasti u BiH na svim razinama u procesu pristupanja EU prihvatile su obveze koje se tiču širokih ekonomskih, socijalnih i drugih reformi u oblasti redukcije javne potrošnje, unapređenja poslovnog ambijenta, osiguranja održivosti poreznog sustava i javnih financija, piše Večernji list BiH. S druge strane, svrha akcijskih planova je konkretnim zakonodavnim i drugim mjerama osigurati provedbu načela sadržanih u Reformskoj agendi sa zadatkom zaustavljanja negativnih ekonomskih trendova. Neovisni nadzor provedbe i učinkovitosti Reformske agende za BiH za razdoblje od 2015. do 2018. u svom kvantitativnom pregledu realizacije mjera iz Reformske agende otkriva niz zanimljivih podataka iz kojih je vidljivo u kojoj su mjeri vlasti realizirale mjere iz akcijskog plana.
Ključne mjere
Statistički promatrano, Vlada Federacije BiH realizirala je najviše mjera iz akcijskog plana, dok je Vlada RS-a realizirala najmanje mjera. Naime, Vlada RS-a u svom akcijskom planu ima ukupno 78 mjera, od čega su za prošlu godinu bile planirane 52. Usvojeno je 11 mjera, u proceduri ih je deset, dok nije usvojena 31 mjera. U većem bh. entitetu Vlada je u svom revidiranom i dopunjenom planu imala ukupno 61 mjeru, od kojih je za prošlu godinu planirano donošenje njih 29, pri čemu ih je usvojeno 14, u proceduri su tri, a 12 ih nije usvojeno. Kada je riječ o državnoj i entitetskoj razini vlasti, važno je istaknuti one ključne mjere koje su usvojene. Tako su na razini BiH usvojeni Zakon o carinskoj politici, strategija i akcijski plan reforme sektora pravosuđa u BiH. Na razini RS-a usvojeni su Zakon o radu, Zakon o porezu na dobit te Zakon o porezu na dohodak. U FBiH su prihvaćeni Zakon o radu, Zakon o izravnim stranim ulaganjima, Zakon o porezu na dobit, Zakon o državnim službenicima te uredba o prvom zapošljavanju.
Prioriteti
Važno je također podsjetiti kako akcijski planovi Vijeća ministara BiH, Vlade FBiH i Vlade RS-a za realiziranje Reformske agende sadrže ukupno 172 mjere, od čega akcijski plan Vijeća ministara 33, Vlade FBiH 61 i Vlade RS-a 78 mjera. Shodno akcijskim planovima za razdoblje od rujna do prosinca 2015., obuhvaćeno je ukupno 108 planiranih mjera, i to Vijeće ministara - 27, Vlada FBiH - 29 i Vlada RS - 52 mjere. Od ukupnog broja mjera iz sva tri akcijska plana, usvojene su 34 ili 20 posto, u proceduri je 14 mjera ili 8 posto, dok 124 mjere ili 72 posto nije razmatrano. U odnosu na broj mjera planiranih za prošlu godinu, u sva tri akcijska plana usvojeno je 31 posto mjera, njih 13 posto je u proceduri, dok ih 56 posto nije razmatrano. Kada je u pitanju Vijeće ministara BiH, od ukupno 33 mjere za prošlu godinu, planiralo je realizaciju njih 27, od čega ih je usvojeno devet, u proceduri je jedna mjera, dok ih 17 nije razmatrano. Kada je u pitanju oblast koja se odnosi na poslovnu klimu i konkurentnost, Vlada FBiH usvojila je većinu mjera iz ove dvije oblasti, a riječ je o Zakonu o izravnim stranim ulaganjima, Zakonu o gospodarskim društvima, programu javnih investicija, dok uspostava registra parafiskalnih nameta nije bila među prioritetima Vlade Federacije BiH.