Jablaničko jezero poprimilo je jezivi izgled i izazvalo zabrinutost mještana i ekologa koji već nekoliko godina ukazuju na neobične pojave koje iz godine u godinu poprimaju dramatičnije razmjere, te bude strah ekologa od onoga što bi moglo biti u konačnici. Dramatične prizore Jablaničkoj jezera na društvenim mrežama je podijelilo Udruženja "Zeleni Neretva Konjic", te upozorilo na ugroženo stanje zagađenog Jablaničkog jezera, što je izazvalo brojne reakcije, piše Klix.ba.
Iz ovog udruženja navode kako je razlog zagađenja cvjetanje algi izazvano prekomjernim ispuštanjem fosfata, što je potvrdio i šef Odsjeka za biologiju na Nastavničkom fakultetu Univerziteta "Džemal Bijedić" Sanel Riđanović.
"Ovo je problem koji se ponavlja godinama. Izvor cvjetanja algi je fosfor koji obično se nalazi u deterdžentima, i jasno je da spostoji izvor fosfora koji od nekuda dolazi i to pospješuje cvjetanje algi. Ja sam prije dvije godine upozoravao kako se treba pronaći primarni izvor zagađenja. Moguće da je problem kanalizacije u Konjicu ili je uzročnik neka tvornica, ne znam, ali je sigurno da se izvor mora pronaći kako posljedice ne bi bile nesagledive. Ovo je pogubno za ribe i za klasičnu floru, jer te alge apsorbiraju kisik i automatski u toj vodi nema dovoljno kisika, tako da se uskoro može očekivati pomor riba", rekao je Riđanović.
Pored toga, kako kaže, ide i turistička sezona, kad bi po njegovim riječima trebalo zabraniti kupanje, jer kako ističe, cvjetanje algi između ostalog će stvoriti i veliki koncentraciju bakterija, što može biti pogubno za kupače.
Iz Agencija za vodno područje Jadranskog mora kažu kako su zaprimili informacije i fotografije o promjenama na Jablaničkom jezeru koje, kako navode upućuju na pojavu cvjetanja algi kao što je to zabilježeno i ranijih godina.
"Organiziran je terenski obilazak i uzimanje uzoraka. Terenskim obilaskom je utvrđeno kako nema promjena boje izgleda rijeke Neretve na području grada Konjica. Obzirom na rekordno visoke temperature i ukupne hidrološke prilike, ovakve pojave se mogu očekivati i u narednom periodu", navode iz Agencija za vodno područje Jadranskog mora.
Cvjetanja algi, kako podjećaju, inače predstavljaju prirodnu pojavu, međutim, ubrzana eutrofikacija uslijed prisutnih kumulativnih pritisaka od svih ljudskih aktivnosti i klimatske promjene dovode do učestale pojave i povećanja intenziteta cvjetanja.
Daljnji intenzitet pojave će najviše ovisiti o klimatskim uvjetima, a Agencija nastavlja pratiti stanje na terenu.