Frizeri iz Brčkog po drugi put su danas doborovoljno šišali migrante u Tuzli jer tu uslugu ne mogu dobiti u frizerskim salonima. Brčanski majstori ovim potezom kažu kako žele potaknuti i druge da pomažu onima kojima pomoć treba. Isto tako poručuju da narod BiH i danas emigrira te da treba više imati empatije prema migrantima i pomoći na način na koji se može jer je to najmanje što možemo učiniti, javlja N1.
Ovi mladi frizeri šišanjem migranata koriste slobodan dan. Kažu kako nisu htjeli okrenuti glavu od migranata već im pomoći - voljom, škarama i mašinicama.
"Nitko me nije želio ošišati. Danas me šišaju. Hvala puno", kaže Amin Gurma iz Maroka.
Mirsad Busuladžić iz Frizerskog salona Revolution DC Brčko govori kako je drugačije šišati migrante zbog vrste kose:
"Potpuno im je drugačija vrsta kose. Pigmenti su drugačiji. Da vam pravo kažem, možda ih je lakše i šišati jer se možda neke greške mogu i sakriti kroz to sve."
Strah od bolesti, nedostatak higijene te reakcije drugih korisnika, razlozi su što frizerski saloni odbijaju migrante.
"Nitko nas ne želi šišati. Kad odete u salon, kad vide da ste migrant, kažu: Ne", dodao je Hasan Buled iz Maroka.
Mirsad Busuladžić ipak ističe kako nisu prljavi:
"Narod je čist, kupaju se. Nismo vidjeli nikakve bolesti. Mi smo svoj posao odradili. Ne gledamo tko je, što je, koliko ima novca u džepu."
Migranata je u Tuzli manje, ali ne i problema. Spavaju pod vedrim nebom, ovisni o pomoći volontera, građana i organizacija.
"Njihova psihička stanja su jako teška. Posebno kako je nastupilo hladno vrijeme. Događaju se problemi, međusobne tučnjave, krađe. Ne diraju naše ljude već oni između sebe to sve rade u noćnim satima kad mi napustimo stanicu“, riječi su Senada Pirića, volontera iz Tuzle.
Mijo Krešić, zamjenik ministra sigurnosti BiH kaže:
"To je problem BiH. Nije to samo problem grada Tuzle i Tuzlanske županije, već problem BiH gdje ćemo se mi morati resetirati."
A dok se čeka resetiranje uspavanih svih razina vlasti, migranti se snalaze na razne načine, ali cilj je isti. Domoći se Europe:
"U Maroku nema budućnosti. Možda u Europi ima, ako Bog da. Da nađem posao."
Kako kažu, žele što dalje i od Tuzle i od BiH. S novim frizurama u neku ljepšu i sigurniju budućnost.