Prevažne sjednice Vijeća ministara BiH i Doma naroda

Frontex, reforme, sporazumi daju odgovor o sudbini vladajućih i smjeru kretanja BiH - EU ili propast

Frontex, reforme, sporazumi daju odgovor o sudbini vladajućih i smjeru kretanja BiH - EU ili propast
12.11.2024.
u 10:45
Pogledaj originalni članak

Sarajevo je danas domaćin važnim sjednicama Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Doma naroda državnog Parlamenta, koje se održavaju u napetoj političkoj klimi, kada je neizvjestan opstanak hrvatsko-bošnjačko-srpske koalicije na državnoj razini te europski put zemlje, piše Večernji list BiH. Ove sjednice predstavljaju ključni test odnosa između vladajućih stranaka s obzirom na unutarnje razlike i sve izraženije blokade europskog puta BiH, o čemu je govorio i predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović pozivajući na prevladavanje razlika. Nakon što su prethodne sjednice obilježili politički bojkoti i neslaganja između "partnera", fokus ovotjednih susreta bit će na pitanju reformi, koje su od presudnog značaja za europsku budućnost zemlje. Dosadašnje su reforme napredovale sporo, što dijelom objašnjava zategnute odnose među koalicijskim partnerima, no hrvatski politički lideri, među kojima je i Čović, u više su navrata pozvali na neodgodivo nastavljanje reformi kako bi se osigurala europska budućnost zemlje.

Čovićeva uloga

Sjednice koje se odvijaju ovog tjedna dolaze u ključnom trenutku. Na prethodnoj sjednici Vijeća ministara dio bošnjačkih ministara, među kojima je bio i predsjednik Naroda i pravde Elmedin Konaković, odlučio je bojkotirati rad, što je izazvalo zabrinutost oko stabilnosti vladajuće većine. Potezi čelnika SNSD-a Milorada Dodika dodatno su zakomplicirali političku situaciju s obzirom na to da je on otvoreno najavio blokadu europskog puta BiH, iznoseći tvrdnje o nepravednim uvjetovanjima i kritizirajući Europsku uniju zbog uvjetovanja financijske pomoći reformama. Dodikova najava blokade europskog puta predstavlja značajan izazov za aktualnu vladajuću koaliciju, ali i za europsku perspektivu BiH. Njegov stav o reformama, koje smatra prijetnjom za autonomiju Republike Srpske, doveo je do toga da se postigne malo ili nimalo napretka u vezi s europskim standardima. Dodikovo protivljenje europskim reformama, posebice u vezi s pitanjima pravosuđa i Ustavnog suda, u suprotnosti je s težnjama bošnjačkih i hrvatskih političkih predstavnika koji vide reforme kao osnovu za stabilniju BiH. Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović istaknuo je važnost europskog puta te naglasio da hrvatski politički predstavnici čvrsto vjeruju da su reforme ključne za osiguranje političke stabilnosti i budućnost zemlje u Europskoj uniji. Čović je u više navrata pozvao sve političke aktere na suradnju, naglašavajući da je nužno nadići razlike i zajednički raditi na provedbi europskih zahtjeva. Zato je sjednica Vijeća ministara ovog tjedna prilika da se testira stabilnost koalicije. Na dnevnome redu je sporazum s Europskom unijom o operativnim aktivnostima koje bi provodila Agencija za europsku graničnu i obalnu stražu (Frontex) te program reformi oružanih snaga. Ovi su sporazumi ključni koraci prema jačanju sigurnosnih kapaciteta BiH i usklađivanju s europskim standardima.

Oporba i vlast

Ako se ne postigne dogovor u vezi s ovim ključnim pitanjima, vladajuća koalicija mogla bi se suočiti s ozbiljnom krizom koja bi dalje usporila europski put BiH. Dodatno, najavljena blokada od SNSD-a mogla bi izazvati zastoj u reformskim procesima, čime bi se BiH udaljila od pristupanja EU. HDZ BiH, kao stranka koja podržava europsku orijentaciju zemlje, inzistira na nastavku reformi i vjeruje da je politička stabilnost moguća jedino kroz konstruktivan dijalog i poštovanje interesa svih naroda u BiH. Čović vidi reforme kao temelj za privlačenje stranih ulaganja i poboljšanje životnog standarda svih građana, što je neodvojivo od europskog puta. Njegov stav podržavaju i drugi predstavnici hrvatskog naroda, koji vjeruju da BiH samo kroz europske integracije može osigurati stabilnost i prosperitet, posebno u kontekstu geopolitičkih promjena i prijetnji nacionalnim interesima u regiji. Stoga je ovo trenutak kada je nužno jedinstvo unutar koalicije kako bi se nadišli trenutačni izazovi. Dodatni problem koaliciji na vlasti stvara bošnjačka oporba, odnosno prije svega grupacija SDA i DF koja ima većinu bošnjačkoga Kluba Doma naroda. Posljednja sjednica održana je na rubu kvoruma zbog SBiH i DF-a koji su ponovno zaigrali na kartu optužbi o izdaji Bošnjaka i države BiH. Začudo, na toj sjednici ostali su nazočni izaslanici iz SDA, što bi moglo svjedočiti i o zaokretu te stranke u pogledu reformi, ali i odnosa prema vladajućima.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.