Od siječnja do lipnja u našu su zemlju ušle čak 2.193 pošiljke putem interneta. Svjetski trend „kupovine iz fotelje“ tako je sve popularniji i kod nas. Jednim klikom zaobiđu se gužve u tržnim centrima, čekanja na kasi, presvlačenja u kabinama.
Prednost je i to što se u virtuelnoj robnoj kući može na jednom mjestu naći sve, od igle do lokomotive. I to bukvalno, piše Dnevni avaz.
Ratko Kovačević, načelnik Odjela za komunikacije i međunarodnu suradnju UNOBiH, kazao je da je najveći broj pošiljki u tom razdoblju ocarinjen u Sarajevu, zatim Banjoj Luci i Mostaru.
- Carinska služba Uprave za neizravno oporezivanje u šest mjeseci ove godine pri poštama u Banjoj Luci, Sarajevu i Mostaru ukupno je ocarinila 2.193 pošiljke, čija je vrijednost iznosila 2,4 milijuna KM. Gotovo isto je bilo i prošle godine - ističe Kovačević.
Građani BiH putem interneta najviše naručuju garderobu, obuću i kozmetiku.
- Riječ je uglavnom o robi za vlastite potrebe. Rijetko se dogodi da se naručuju veće količine. Kada se radi o vrsti i količini robe, mora biti vidljivo da ona nije namijenjena daljnjoj prodaji u BiH - kazao je Kovačević.
On ističe da je veliki broj upita i za narudžbu raznih vrsta tableta, ulja, masti koji služe u zdravstvene svrhe.
- Takva vrsta robe ne može se naručivati putem interneta, jer je u pitanju zdravlje ljudi. Slanje lijekova u poštanskim pošiljkama također nije dozvoljeno. Također, ne mogu se naručivati na ovakav način proizvodi biljnog i životinjskog porijekla - pojašnjava Kovačević.
Predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH Adnan Smailbegović smatra da će vremenom klasični način kupovine izgubiti bitku s online kupovinom te da je to najsuvremeniji način kupovine.
2.193 pošiljke za pola godine
Građani BiH potrošili 2,4 milijuna KM za online kupovinu
Najveći broj pošiljki za prvih pola godine ocarinjen u Sarajevu, zatim Banjoj Luci i Mostaru