Predsjednica Hrvatske, Kolinda Grabar-Kitarović gostujući na HRT-u govorila je o prvoj godini svog predsjedničkog mandata, ali osvrnula se i na posljednja politička previranja u regiji kao i odnosima s BiH.
Između ostalog, komentirala je i političke struje iz Sarajeva, koje su dolazile kao komentari na temu sigurnosnih prijetnji prema Hrvatskoj iz nekih dijelova BiH.
"Stabilnost BiH iznimno je važna za Hrvatsku. Obratila sam se protiv okoštalih struktura koje gaje predrasude prema svima koji bi trebali sudjelovati u rješavanju stabilnosti i unutarnjeg uređenja BiH", rekla je.
BiH želi sve najbolje, a posebno će se zalagati, kaže, za konstitutivno pravo hrvatskog naroda koji se danas osjeća ugroženim, stoga im treba pružiti podršku i osnažiti ih.
"Postoji problem radikalizacije određenih struktura društva, tome sam i sama svjedočila, znam da je toga svjesna i sama Islamska zajednica u BiH, trude se izolirati radikale, država pokušava riješiti i pitanje odlaska na ratišta, no mislim da nedostaju dugoročni planovi deradikalizacije. Država može i treba tražiti pomoć Islamske zajednice u Hrvatskoj koja se tako dobro uspijeva odmaknuti od bilo kakvih radikalnih pokušaja", izjavila je.
Komentirajući nedavne događaje u Republici Srpskoj, Grabar-Kitarović smatra da se ovaj bh. entitet ponaša kao zaseban indentitet i kao samostalna država.
"Mislim da ih treba polako vratiti na zemlju. RS nije nastala 9. siječnja, nego je nastala temeljem Daytonskog ugovora. Cijeli taj datum je ne samo velika krivotvorina, nego opet provokacija i jedan veliki mit koji se stvara", izjavila je uz napomenu kako je "Milorad Dodik najavio referendume koji bi mogli dalje destabilizirati BiH".
"Međunarodna zajednica je reagirala, ali ne dovoljno čvrsto, i tu su moja pažnja na BiH. Treba se napraviti nešto dobro, unaprijed spriječiti potencijalne sukobe bilo kakvih razmjera", poručila je predsjednica Hrvatske, prenosi N1.