Još se nije zaboravio skandal u Prijedoru gdje su propala cjepiva protiv koronavirusa zbog nestanka električne energije, a novi potresa Dom zdravlja Doboj zbog pogrešno apliciranog cjepiva. Naime, umjesto od koronavirusa, građani su zaštićeni od sezonske gripe. U Federaciji BiH su različite informacija o plaćanju potvrda primljenog cjepiva.
Tek nakon uznemirenja javnosti, pet dana nakon što je građanima aplicirano pogrešno cjepivo, oglasio se Dom zdravlja Doboj. Potvrđeno je kako je 31. srpnja djelatnica inicijala M.P. cjepila osam građana cjepivom protiv sezonske gripe Vaxigrip umjesto protiv koronavirusa kineskog proizvođača Sinopharm.
“Navedeni događaj je prijavljen našoj Upravi od strane Doma zdravlja Doboj 02.08.2021. godine i o svemu je obaviješteno nadležno Okružno javno tužiteljstvo Doboj”, istaknula je Dragana Kuzman, glasnogovornica Policijske uprave Doboj.
Djelatnica je udaljena s radnog mjesta, a cjepljenje protiv koronavirusa nastavljeno. Insitut za javno zdravstvo očekuje izvještaj inspekcije o brojnim detaljima ovog slučaja, no u ovom trenutku se ne zna je li apliciranim cjepivima istekao rok trajanja, javlja N1.
“Osobe koje su primile cjepivo će i dalje biti pod nadzorom svoga liječnika. Za sad nemamo prijavu da su imali bilo kakvo neželjeno ili drugo djelovanje i ono što je dalje važno je da oni i dalje žele cijepiti se protiv Covida 19”, naveo je Branislav Zeljković, direktor Instituta za javno zdravstvo RS.
I u Federaciji BiH nakon što su građani dočekali masovniju imunizaciju problemi, ali s potvrdama. BiH nema jedinstvenu COVID potvrdu, a u županijama se osobama koje su primile cjepivo na nekim se mjestima izdaju kartoni ili potvrde bez QR ili bar koda. Iz Zeničko-dobojske županije ističu da se plaćaju izvodi iz medicinske dokumentacije poput tzv. žutog kartona.
“Ove potvrde koje mi u ZDŽ izdajemo, a da je cjepivo provedeno koje se ne plaćaju, sve su besplatne i mnogi ljudi koriste i do sada su bez ikakvih problema putovali u inozemstvo”, istaknuo je Adnan Jupić, ministar zdravstva ZDŽ.
U Mostaru, Visokom ili Tuzli potvrde o cjepivu se ne naplaćuju, no bihaćki dom zdravlja je odlukom Upravnog odbora odlučio drugačije zbog čega Bišćani potvrdu plaćaju 10 KM.
U trenutku kada konačno imamo cjepiva i kada je neophodna jaka kampanja imunizacije, nesposobnost pojedinaca i loša komunikacija izbacuju na površinu loše vijesti koje smanjuju interes građana, a daleko smo od stjecanja kolektivnog imuniteta.
Do 1. kolovoza 2021. godine u BiH je 518.962 građana primilo prvu, a 294.382 obje doze cjepiva. Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH zdravstvenim ustanovama isporučio je 438.035 cjepiva. Prvu dozu primilo je 281.074 osobe, dok je za 156.961 imunizacija kompletirana s dvije doze. Institut zа јаvnо zdrаvstvо Rеpublikе Srpskе isporučio je 237.888 prve i 137.421 druge doze cjepiva.
Trenutno je na području čitave BiH moguće cjepiti se bez prethodne najave.