Početak primjene novog cjenovnog modela opskrbe električnom energijom na području koje pokriva Elektroprivreda BiH, a koji pretpostavlja prosječno povećanje cijena za 10,04% za kategoriju kućanstva te prosječni rast od 7,29% u kategoriji ostale potrošnje na naponskoj razini 0,4 kV (kilovolt), sa sobom je otvorio i komentare o temi mogućeg lančanog rasta cijena roba i usluga. No, vlast ističe kako za takvo što nema razloga jer u ovoj odluci nema poslovnih subjekata, piše Večernji list BiH.
Reagiranje na izjave
Federalni ministar energetike, rudarstva i industrije Vedran Lakić u povodu izjava da će zbog poskupljenja električne energije doći do lančanog poskupljenja drugih proizvoda odnosno usluga, upozorava kako za takvo što jednostavno nema opravdanja.
Prateći tu logiku resorni ministar tvrdi da struja ne bi nikada smjela poskupjeti jer bi to moglo izazvati lančana poskupljenja.
- No, vidjeli smo da su cijene rasle u posljednjih deset godina dok je cijena struje ostajala ista, tako da ne smijemo ugrožavati elektrodistribucije zbog toga. Oni koji žele povećati svoje cijene, uvijek će naći neko opravdanje. Ovoga puta nemaju opravdanje jer je došlo samo do većih cijena za kućanstva, ali ne za poslovne subjekte – poručio je Lakić u razgovoru za Fenu.
Govoreći pak o tome što za građane, odnosno kućanstva, znači porast od 10 posto, odnosno koliko će se navedena korekcija osjetiti na mjesečnoj razini, prosječno povećanje cijena struje za 85 posto kupaca iznosit će oko 2,50 KM mjesečno – rekao je Lakić.
S druge strane, predsjednica Kluba potrošača TŽ-a Tuzla Gordana Bulić izjavila je da će se povećanje cijena električne energije za kućanstva sasvim sigurno odraziti na proračun svake obitelji. Ona je u izjavi za Fenu objasnila kako su u najtežoj situaciji umirovljenici, odnosno stariji ljudi koji su najveći dio dana u kući i u zimskom razdoblju sasvim sigurno troše više struje nego u ljetnim mjesecima. No, dodaje kako će poskupljenje osjetiti i mlađe obitelji, posebno one koje imaju više djece, kao i sve druge obitelji.
Iz Vlade jučer pak ističu kako su donijeli odluku kojom produljuju razdoblje za subvencioniranje električne energije.
Federalna Vlada na jučer održanoj sjednici u Mostaru izmijenila je odluku o provođenju mjera za smanjenje troškova električne energije kućanstvima i stimulaciji energetske učinkovitosti, kojom je rok njezine primjene produljen do 30. lipnja 2025. godine.
Subvencije
Odlukom je utvrđeno da pravo na subvencioniranje ostvaruju određene kategorije s najnižim primanjima, umirovljenici s minimalnom mirovinom i korisnici stalne novčane pomoći koji imaju izdana rješenja od nadležnih službi i centara za socijalni rad u FBiH. Osnovni kriterij za subvenciju je potrošnja električne energije, koja mora biti ispod prosječne (manja od 268 kWh mjesečno kod JP Elektroprivreda BiH d. d. Sarajevo, odnosno manja od 348 kWh kod JP Elektroprivreda HZ HB d. d. Mostar). Inače, odluka o provođenju mjera za smanjenje troškova električne energije kućanstvima i stimulaciji energetske učinkovitosti u primjeni je od 2011. godine, a prosječan broj korisnika subvencija po godinama iznosio je oko 70 tisuća. Nešto ranije je objašnjeno i kako će resorna županijska ministarstva Federalnom ministarstvu rada i socijalne politike redovito dostavljati popise korisnika koji primaju stalnu novčanu pomoć centara odnosno službi za socijalni rad u Federaciji BiH. Tako se želi osigurati da će svi oni koji nemaju dovoljne izvore prihoda dobiti subvenciju, ali će se istodobno voditi računa da ne dođe do zloupotreba i da se s popisa uklone oni koji su počeli ostvarivati dodatne prihode, priopćeno je iz Ureda federalnog ministra energetike, rudarstva i industrije.
Podsjećamo, poskupljenje struje odnosi se na korisnike Elektroprivrede BiH, pa je tako od jučer stupila na snagu odluka kojom u kategoriji kućanstva dolazi do ukupnog prosječnog povećanja od 10,04%. U kategoriji ostale potrošnje na naponskoj razini 0,4 kV (kilovolt) ukupna prosječna cijena povećava se za 7,29%.