Procjena je da je u Irskoj bilo oko 35 tisuća Hrvata, a premijer kaže da ih se vratila polovica.
Nakon što je devet godina proveo u Irskoj, Boris Bočkaj vratio se u rodni kraj, u Baranju, u mjesto Vardarac.
“Privukli su me novci jer je ovdje bila loša situacija. Radio sam u skladištu s voćem i povrćem, kasnije sam postao vozač. Super mi je bilo, imao sam dobar posao, plaćen posao i dobru ekipu na poslu”, rekao je za Novu TV.
Iako je bio zadovoljan, ipak se odlučio vratiti.
“Dolazio sam na godišnji i vidio sam da se Osijek gradi, dešava se nešto u Slavoniji i Baranji i to me privuklo. Prijatelji su govorili da su narasle plaće, popravila se situacija”, prepričava.
Iz Irske se vratio i Milan Franić iz Dalja.
“Nakon što sam završio fakultet, odselio sam se u Irsku, tamo sam proveo dvije godine i nakon toga sam se vratio u svoje rodno selo Dalj. Nakon nekog vremena shvatio sam da ne želim tamo ostati i živjeti”, ističe.
Plenković: Sve manje ljudi će odlaziti
Razlozi povratka su različiti, od nesnalaženja u novoj sredini do visokih cijena najma stanova i kuća.
“Što mi više budemo rasli i lovili korak s onima koji su u Uniji bili prije nas, izgledno je da će biti sve manji broj onih koji se na to odlučuju”, poručio je premijer Andrej Plenković.
Procjena je da je u Irskoj bilo oko 35 tisuća Hrvata, a premijer kaže da ih se vratila polovica.
“Hrvatska je uvijek bila obećana zemlja za stanovnike, za hrvatske građane. Prema tome, iskustvo je dobro doživjeti. Stvar je zapravo u kvaliteti života, a mislim da nitko ne može više pružiti nego vlastiti zavičaj”, rekao je ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman.
“Plaća manja, cijene iste”
Da je Hrvatska obećana zemlja, iako su se vratili, mladi se s ministrom ne bi složili. Boris danas proizvodi svijeće, prodaje ih širom Europe, ali kaže da je ipak požalio što se vratio.
“Da, požalio sam. Teško je ovdje. Imao sam trostruku, četverostruku plaću u odnosu na ovu, a cijene su iste”, rekao je.