U BiH i regiji djeluje više od 600 sekta

I istražitelji pomažu izvući mlade iz BiH koji su upali u opasne sekte

I istražitelji pomažu izvući mlade iz BiH koji su upali u opasne sekte
29.08.2016.
u 11:00
Pogledaj originalni članak

- Mladi se u pojedinim razdobljima života ponekad okreću pogrešnim stvarima. Nažalost, neki potonu jako duboko i svoj život svedu na putanju koja može postati bezizlazna. S takvim slučajevima smo se susretali i obavještavali roditelje što se s njihovom djecom događa. Roditelji su, razumljivo, ostajali šokirani, piše Večernji list BiH.

Tim riječima privatni istražitelj za Večernji list priča o iskustvima prilikom kojih su, prateći mlade u BiH, ustvrdili da oni djeluju u određenim sektama.

Usamljene osobe

Roditelji često nisu znali što je uzrok nagle promjene raspoloženja i ponašanja kod njihove djece pa su angažirali osobe da ih prate. I saznali su što je razlog. Danas u zemljama regije djeluje oko 600 sekti, a sumnja se da svaka od njih na određen način djeluje u svakoj državi u okruženju. Neke od njih djeluju i kroz alternativnu medicinu. - Svijet iza zaključanih vrata sekti vrlo je opasan i riječ je o sivoj zoni kriminala.

U današnje vrijeme sve su češći odlasci kod različitih iscjelitelja, bioenergetičara, koji također rade u organiziranom lancu kriminala. Mnoge sekte kriju se iza brojnih udruga za promicanje vjerskih sloboda, brojni bioenergetičari i terapeuti nisu spremni na kritike i kao obranu koriste tužbe, a ono što je osobito istaknuto je činjenica da je lako ući u sektu, ali je vrlo teško iz nje izaći - kazala je o ovom problemu svojedobno Branka Dujmić-Delcourt uime Centra za informiranje o sektama i kultovima. Stručnjak Vlajko Panović kazao je kako usamljene osobe najčešće završavaju u raljama sekti.

One odgovaraju pozivu da se pridruže sličnima sebi, stvarajući iluziju da nekome trebaju i da su nekome poželjni. Na taj način postaju žrtve sekti. Stvara se ovisnost o toj skupini i nastaju ogromni problemi koji u velikom broju slučajeva završavaju tragično.

Uloga roditelja

Prema mišljenju dr. Panovića, velika odgovornost danas je na roditeljima. - Roditelji trebaju pomoći djeci da bolje razumiju ono što gledaju i čitaju kako bi mogla razlikovati dobro od zla, tužno od lijepoga. Djeci je potrebna mogućnost odrastanja bez pretjeranog utjecaja interneta, videoigara, crtanih filmova i drugih stvari koje u njima mogu probuditi agresivnost. Također, roditelji i djeca moraju razgovarati kako bi problem bio riješen. - Kada uzmemo neki slučaj, uglavnom idemo još dalje pa pomažemo da dijete iziđe iz ralja zla u koje je upalo. Naravno, itekako nam je potrebna pomoć i drugih institucija, kao i obitelji mlade osobe kako bi se sve dobro završilo - kazao nam je istražitelj.•

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.