podaci uno bih

I prodaja cvijeća u BiH drastično smanjena zbog korone

Foto: ilustracija
I prodaja cvijeća u BiH drastično smanjena zbog korone
16.11.2020.
u 17:36
U BiH se najviše uvoze ruže, krizanteme, gladiole, ranunculi, karantfili itd. Tako je bilo i ove godine, ali su brojke dosta manje u odnosu na prošlu godinu.
Pogledaj originalni članak

Prodaja cvijeća u cvjećarnama u BiH drastično je smanjena, jer događajima poput svadbi, rođendana i pokopa može nazočiti ograničen broj ljudi, a ovakva situacija je utjecala i na uvoz, koji je također smanjen i to za gotovo 20 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine.

Podatak o smanjenom uvozu cvijeća za Nezavisne novine je potvrdio Ratko Kovačević, načelnik Odjela za komunikacije i međunarodnu suradnju Uprave za neizravno oporezivanje (UNO) BiH.

"U odnosu na prošlu godinu, u kojoj je do kraja listopada uvezeno oko 858 tona cvijeća u vrijednosti od oko 5,7 milijuna KM, ove godine za isto razdoblje uvoz iznosi oko 686 tona, čija je vrijednost oko 4,8 milijuna KM", rekao je Kovačević.

Prema podacima UNO BiH, u BiH se najviše uvoze ruže, krizanteme, gladiole, ranunculi, karantfili itd. Tako je bilo i ove godine, ali su brojke dosta manje u odnosu na prošlu godinu.

"Prošle godine u BiH do kraja listopada najviše je uvezeno ruža, čija vrijednost je iznosila oko 2,1 milijun KM, dok je uvoz te vrste cvijeća za deset mjeseci ove godine iznosio oko 1,9 milijuna KM", kažu iz UNO BiH.

Smanjenje uvoza krizanteme nam također pokazuje iznos da je njen uvoz prošle godine iznosio oko 910.000 KM, dok je ove godine riječ o iznosu od oko 688.000 KM. 

Ni uvoz karanfila, prema podacima iz UNO, gledajući u novcu, nije porastao, nego je smanjen u odnosu na prošlu godinu, kada je uvoz iznosio oko 335.000 KM, a ove godine iznosi oko 303.000 KM.

Tibor Klindić, vlasnik cvjećarne "Klindić" iz Banja Luke, ističe kako su u istom košu i domaći prozvođači i uvoznici.

"Isto je i nama i njima. Kao domaći proizvođač nemam neke prednosti u odnosu na uvoznike jer robe ne nedostaje na tržištu, čak postoje i tržišni viškovi", rekao je Klindić.

Kako ističe, trenutno prodaju samo ono što imaju u proizvodnji, koja je drastično smanjena. Pojašnjava da, pošto je ograničen broj ljudi na svadbama, pokopima i drugim događajima, trenutno nema ni prodaje.

"Mi možemo biti u prednosti jedino da imamo na stanju neki proizvod dok se on ne uveze npr. iz Nizozemske, ali i to je sve slabije", dodaje Klindić.

Da je prodaja cvijeća drastično pala u odnosu na prošlu godinu, uvjeravaju i iz cvjećare "Grbavica" u Sarajevu.

"Prodaja je u odnosu na prošlu godinu pala za minimalno 50 posto. Nemamo previše viškova jer smo pokušali ponudu uskladiti s potražnjom", naveli su iz ove cvjećare.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.