Na današnjoj sjednici Strateškog komiteta za naoružanje, streljivo i minsko-eksplozivna sredstva istaknuto je da bi u 2017. trebalo biti odobreno 1,5 milijuna eura za nastavak rada na rješavanju viškova vojne opreme i izvršena potpuna inspekcija radi utvrđivanja stanja nestabilnog streljiva.
Zamjenik načelnika Zajedničkog štaba Oružanih snaga BiH za resurse general Senad Mašović pojasnio je na konferenciji za medije nakon sjednice da je u tekućoj godini inspektirano više od 6.500 tona streljiva i minsko-eksplozivnih sredstava i da će do kraja godine različitim metodama biti riješeno više od 2.500 tona.
Po njegovim riječima, u 2017. će značajnije biti korišteni kapaciteti namjenske industrije da bi bilo ubrzano rješavanje viškova koji su označeni nestabilnim za upotrebu i skladištenje.
Mašović je kazao da skladišta navedene opreme danas izgledaju neuporedivo bolje i uvjetnije u odnosu na prethodno razdoblje.
Zamjenik ministrice obrane BiH Boris Jerinić istaknuo je da je sigurnost skladišta streljiva važna za sve građane BiH, a ne samo za pripadnike OSBiH, te da je potrebno isključiti bilo kakvu mogućnost krijumčarenja.
- Rješavanjem svih viškova vojne opreme stvorit ćemo sigurniju budućnost za nove naraštaje i smanjiti rizike od različitih neželjenih situacija - kazao je Jerinić.
Šef Misije OESS-a u BiH Jonathan Moore rekao je da uništavanje naoružanja i skladištenja naoružanja i streljiva predstavlja veliki izazov za međunarodne i lokalne aktere u BiH.
Dodao je da smo svjedočili strašnim nesrećama u skladištima streljiva u regiji u kojim je bilo i mnogo civilnih žrtava zbog čega je važno voditi računa o toj oblasti, ali i zbog samog razvoja i uloge Oružanih snaga BiH.