INICIJATIVE

Institucije vlasti u FBiH za komunalne usluge duguju iznos veći od 52 mil. KM

Foto: Goran Kovačić/PIXSELL
Institucije vlasti u FBiH za komunalne usluge duguju iznos veći od 52 mil. KM
13.03.2014.
u 09:28
U pismo koje su uputili Upravi za neizravno oporezivanje BiH traže izmjenu i dopunu zakona u dijelu koji se odnosi na plaćanje poreza na dodanu vrijednost, odnosno inicijativu da se uplata vrši po naplaćenoj realizaciji, odnosno nakon naplate pružene komunalne usluge
Pogledaj originalni članak

Udruga poslodavaca komunalnoga gospodarstva Federacije BiH traži od Uprave za neizravno oporezivanje BiH da naplatu PDV-a obavi nakon što komunalna poduzeća naplate od korisnika svoje usluge. Naplata PDV-a prije naplaćene usluge dovodi komunalna poduzeća u Federaciji BiH, kako ističu, u financijsku nezavidnu poziciju, što prijeti njihovu potpunom gašenju. U pismo koje su uputili Upravi za neizravno oporezivanje BiH traže izmjenu i dopunu zakona u dijelu koji se odnosi na plaćanje poreza na dodanu vrijednost, odnosno inicijativu da se uplata vrši po naplaćenoj realizaciji, odnosno nakon naplate pružene komunalne usluge.

“Naime, aktualni problem koji se tiče zakonske obveze za uplatu obračunatog iznosa poreza na dodanu vrijednost bez obzira na činjenicu jesu li komunalna poduzeća naplatila iznos njegove osnovice za obračun ili ne, ovu gospodarsku grupaciju dovodi u sve težu ekonomsku situaciju. Na ovakav način, u ionako složenim uvjetima poslovanja komunalnoga gospodarstva, a naročito se ogleda u činjenici višemilijunskih potraživanja javnih komunalnih poduzeća, i to prvenstveno od javnih institucija (dakle, BiH, entiteti, županije, gradovi i općine) komunalna poduzeća su obvezna izvršiti uplatu obračunatog poreza na dodanu vrijednost bez obzira jesu li prethodno osigurala naplatu svojih računa ili ne”, stoji u priopćenju Udruge komunalnoga gospodarstva Federacije BiH. Simptomatično je da su komunalnim poduzećima najveći dužnici upravo institucije vlasti na svim raznima vlasti. Iste te institucije koje im duguju milijunska sredstva za neplaćenu komunalnu uslugu kroje zakone koji komunalna poduzeća dovodi u vrlo nezgodnu financijsku situaciju. Iz Udruge napominju da je ukupan iznos međusobnih dugovanja i potraživanja javnih komunalnih poduzeća i javnih tijela iznosi oko 52 milijuna maraka.

“Vrlo jednostavno se može utvrditi gotovo bezizlazna situacija koja ovaj gospodarski sektor vodi prema potpunom kolapsu, kao i da ovakav odnos, iz dana u dan, samo gomila obveze prema javnim komunalnim poduzećima, ali i njihove obveze prema javnim institucijama. Poseban problem se ogleda i u slučaju onih javnih komunalnih poduzeća koja mjesečno ispostavljaju na tisuće računa za pružene komunalne usluge (npr. isporuka vode, odvoženje i deponiranje otpada, grijanje, pogrebne usluge i sl.), dok je sasvim poznata činjenica da se naplata komunalnih usluga, nažalost, najčešće ostvaruje posredstvom pravosudnih institucija nakon utuženja, te je omjer naplativosti u redovnom roku nešto malo iznad 60 posto”, poručuju iz Udruge komunalnog gospodarstva FBiH koja okuplja komunalna poduzeća.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.