Ako ste se u prošlosti borili sa viškom kilograma ili tu bitku i dalje vodite, postoji velika vjerovatnoća da ste osjetljivi na ugljikohidrate. Šta to tačno znači?
Iznenađujuće je saznanje da postoje ljudi koji su osjetljivi na njih i imaju preterani fiziološki odgovor na šećere i ugljikohidrate.
Oni intenzivno žude za skrobom i slatkišima, a karakterizira ih nemogućnost da se zasite koja dovodi do prejedanja i rezultira brzim skladištenjem masti.
Da, tako snažna reakcija na ugljene hidrate zaista postoji i mogla bi da bude zavisnost od ugljikohidrata.
Ako sumnjate da i vi pripadate ovoj grupi, postoji način da utvrdite da li imate i simptome koji su karakteristični za ovu vrstu osjetljivosti, prenosi N1.
Simptomi
Ako ste gojazni, u vašoj obitelji neko od članova ima dijabetes tipa 2, prije svega roditelji ili braća i sestre ili često žudite za slatkišima ili škrobom, trebali bi razmisliti o ovoj vrsti osjetljivosti i to provjerite.
Jedete kada su pod stresom, a najviše se debljate u području trbuha ili imate potrebu da spavate sat vremena nakon što pojedete grickalice ili obrok bogat ugljikohidratima, također može da ukaže na ovu osjetljivost.
Neki od simptoma su i ti da kada jedete međuobrok bogat ugljikohidratima, imate problema s ograničavanjem količine koju ćete pojesti ili često i dalje osjećate glad nakon obroka.
Ovo je jedan od načina na koji možete sami provjeriti postoji li osjetljivost, međutim, test krvi je ipak mjerodavniji kao i razgovor sa liječnikom. To će vam značiti i pomoći da hranom, odnosno unosom pravih sastojaka i adekvatnim savjetom liječnika kontrolira osjetljivost na ugljikohidrate,navodi Eat This, Not That.