Europski susret o djelima milosrđa

Iskazasti brižljivost prema onima koji su u potrebi

milosrdje
milosrdje
milosrdje
milosrdje
milosrdje
milosrdje
16.09.2016.
u 18:57
Pogledaj originalni članak

Svečanim Euharistijskim slavljem u večernjim satima, 15. rujna u crkvi Kraljice sv. krunice i u svetištu bl. Drinskih mučenica u Sarajevu započeo je Europski susret o djelima milosrđa u organizaciji Komisije Vijeća europskih biskupskih konferencija (CCEE) „Caritas in Veritate“ (Ljubav u Istini) i Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine. 

Euharistijsko slavlje predvodio je predsjednik BK BiH kardinal Vinko Puljić, nadbiskup metropolit vrhbosanski, uz koncelebraciju desetak nadbiskupa i biskupa te dvadesetak svećenika i drugih sudionika spomenutog susreta iz većine europskih zemalja. Kardinal Puljić zaželio je iskrenu dobrodošlicu svim sudionicima te izrazio radosti što se ovaj susret u Godini milosrđa održava upravo u Sarajevu, javlja KTA. 

Prigodnu propovijed uputio je predsjednik Komisije CCEE-a „Caritas in Veritate“ mons. Giampaolo Crepaldi, nadbiskup iz Trsta. Na početku homilije podsjetio je da Crkva danas slavi spomen Gospe Žalosne te da odlomak iz Ivanova evanđelja govori o Marijinoj prisutnosti u podnožju križa njezinog Sina u momentu njegovog spasiteljskog darivanja, kao vrhuncu pokazivanja milosti nebeskog Oca. 

„Počinjući naš susret, u kontekstu Jubileja milosrđa, posvećeno temi o kršćanskoj predanosti služenja čovjeku u potrebi kroz djela tjelesnog i duhovnog milosrđa, s duhovnom kontemplacijom Marijine boli, mislim da je milost koju trebamo iskoristiti na najbolji način. Marija podno križa, u tim dramatičnim okolnostima, ne samo da pati zbog boli Sina, nego s njim trpi i sudjeluje u patnji sve ljudske boli“, kazao je nadbiskup Crepaldi.

Sudionici susreta pomolili su se na kraju Svete mise pred slikom Drinskih mučenica i poslušali ukratko povijest mučeništva ovih pet sestara Kćeri Božje ljubavi. Potom su posjetili Katolički školski centar „Sv. Josip“ gdje su ih dočekali pomoćni biskup vrhbosanski mons. Pero Sudar, ravnatelj vlč. Mario Ćosić i suradnici.

Radni dio susreta, tijekom kojeg se prevodi na engleski, talijanski, njemački i hrvatski jezik, započeo je u petak, 16. rujna u Svećeničkom domu Vrhbosanske nadbiskupije. Na početku je savjetnik Apostolske nuncijature mons. Giuseppe Trentadue pročitao poruku koju je papa Franjo uputio kardinalu Petru Erdöu, predsjedniku Vijeća europskih biskupskih konferencija. 

„Važno zasjedanje podsjeća sve vjernike na brižljivost prema onima koji su u potrebi: siromašnim seliocima, izbjeglicama, zatvorenicima, nezaposlenima, bolesnima tijelom i duhom… Hrabrim, vas predstavnike europskog episkopata, da uključujete sve više svoje zajednice i različite karitativne i socijalne stvarnosti u nastojanju naviještanja evanđelja onima koji su, iz raznih razloga, izgubili vlastito životno usmjerenje“, poručio je papa Franjo.

Prigodnu riječ uputio je i kardinal Puljić koji je prikazao stanje Crkve u Bosni i Hercegovini posebno se osvrći na vrijeme tijekom nedavnoga rata. Svoju riječ uputili su i dopredsjednik CCEE-a mons. Angelo Massafra, nadbiskup skadarsko-pultski, te nadbiskup Crepaldi.

Na susretu sudjeluju predstavnici raznih crkvenih organizacija koje se bave djelima milosrđa: Caritasa Europe, Komisije biskupskih konferencija Europske unije (COMECE), Justitia et Pax Europe, Europske federacije katoličkih liječnika (FEAMC), Europske federacije banaka za prehranu (FEBA), Međunarodnog povjerenstva za katolički pastoral u zatvorima (ICCPPC), Unije europskih konferencija viših redovničkih poglavara i poglavarica (UCESM), Međunarodne kršćanske unije gospodarstvenika (UNIAPAC), Međunarodne katoličke komisije za migracije (ICMC) te Europskog centra za radnička pitanja (EZA). Nazočni su i predstavnici pojedinih tijela Svete Stolice te veći broj delegata pojedinih europskih biskupskih konferencija. Također sudjeluje desetak predstavnika raznih institucija i tijela Katoličke Crkve u BiH koji se bave djelima milosrđa.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.