Sustavna neravnopravnost Hrvata u pravosudnim institucijama Federacije BiH već je desetljećima vidljiva i izražena kroz zastupljenost u ključnim pravosudnim tijelima, ali i kroz utjecaj na donošenje odluka. Predstojeći izbori za zamjenika glavnog tužitelja Tužiteljstva Federacije BiH te imenovanje tužitelja i sudaca za novoutemeljeni federalni USKOK predstavljaju priliku za barem djelomično ispravljanje ove dugotrajne nepravde. Očekuje se, naime, kako bi Visoko sudbeno i tužiteljsko vijeće već sutra trebalo obaviti ključna imenovanja. No, realnost i način na koji se provode ovi procesi upućuju na mogućnost nastavka diskriminatorne prakse. Trenutačna nacionalna struktura pravosudnih institucija Federacije BiH jasno pokazuje kako Hrvati, jedan od triju konstitutivnih naroda u zemlji, ostaju marginalizirani.
Sveopća marginalizacija
U Tužiteljstvu Federacije BiH, od ukupno 13 tužitelja, samo su dvojica Hrvati, iako bi ih prema nacionalnom ključu trebalo biti najmanje pet. Slično, u Vrhovnom sudu Federacije BiH, od ukupno 44 suca, samo su četiri Hrvata, dok bi ih, prema nacionalnom ključu, trebalo biti 12. Ovakva neravnoteža nije slučajna ni privremena, već sustavna praksa koja godinama ignorira ustavnu obvezu ravnopravnosti konstitutivnih naroda. Čak i da budu imenovani Hrvati koji su se prijavili na raspisani natječaj, svejedno će ih nedostajati najmanje polovina od predviđenih. Osnivanje federalnog Ureda za suzbijanje korupcije (USKOK) najavljivano je kao važan korak u jačanju borbe protiv korupcije i uspostavi pravne države. Među pet kandidata za čelnu poziciju federalnog USKOK-a najviše se spominju tri imena - Hrvoja Čabrajića, tužitelja iz Tužiteljstva Sarajevske županije, kolege Samira Selimovića i Pave Radoša, tužitelja iz Brčkog. Pavo Radoš, koji je već bio u razmatranju za slične pozicije, ranije je odbijen zbog neispunjavanja kriterija. Marginalizacija Hrvata u pravosudnim institucijama nije samo statističko pitanje već ima i dalekosežne posljedice na političku stabilnost i povjerenje u institucije. Ni jedna vodeća pravosudna institucija na državnoj ili federalnoj razini trenutačno nije pod vodstvom Hrvata. Predsjednik Visokog sudbenog i tužiteljskog vijeća (VSTV), predsjednik Suda BiH, glavni tužitelj Tužiteljstva BiH, predsjednik Vrhovnog suda Federacije BiH te glavni tužitelj Federacije BiH dolaze iz redova Bošnjaka ili Srba, dok Hrvati ostaju isključeni s vodećih pozicija. Ova praksa reflektira se i na ukupnu strukturu pravosudnog sustava, gdje su Hrvati zastupljeni s tek 7,4% u menadžmentu institucija, dok je taj postotak za Bošnjake 74%. Takva struktura dodatno produbljuje nepovjerenje Hrvata u pravosudni sustav i institucije. Federalni USKOK mogao bi postati važan korak prema izgradnji učinkovitijeg sustava borbe protiv korupcije, ali samo ako se pri imenovanjima osigura transparentnost, stručnost i nacionalna ravnoteža. Imenovanje Hrvata na čelnu poziciju ovog ureda bilo bi ključno ne samo za vraćanje povjerenja Hrvata već i za jačanje ukupne stabilnosti pravosudnog sustava. Osim problema nacionalne ravnoteže, predstojeći izazovi u radu USKOK-a također su značajni.
Nedovoljno kapaciteta
Planirano prebacivanje 30 - 40% predmeta sa županijskih tužiteljstava na federalni USKOK uz samo deset tužitelja može dovesti do preopterećenja sustava i smanjenja učinkovitosti. Kako bi ured mogao ispuniti svoju svrhu, potrebno je osigurati adekvatne resurse, stručno osoblje i jasnu strategiju rada. Sustavna diskriminacija Hrvata u pravosudnim institucijama Federacije BiH duboko je moralno i političko pitanje koje zahtijeva hitnu pozornost. Bez nacionalne ravnoteže i ravnopravnog pristupa ključnim pozicijama, nepovjerenje Hrvata u institucije nastavit će rasti, što bi moglo dodatno destabilizirati političku situaciju u zemlji. Imenovanje Hrvata na čelne pozicije u federalnom USKOK-u i drugim pravosudnim institucijama bilo bi korak prema ispravljanju ovih nepravdi. Pravosuđe koje odražava ravnotežu triju konstitutivnih naroda nije samo ustavna obveza već i preduvjet za izgradnju pravednijeg i stabilnijeg društva. Federalni USKOK mora poslati nedvosmislenu poruku.