Wizz Air, europska rakoplovna tvrtka s najvećom stopom rasta, danas je najavila otvaranje svoje 41. baze u Sarajevu. Najavljeno je i baziranje jednog zrakoplova Airbus A320 na Međunarodnoj zračnoj luci Sarajevo u svibnju 2021. godine.
Osim uspostavljanja nove baze, Wizz Air je od svibnja 2021. najavio i pokretanje devet novih ruta iz Sarajeva ka gradovima u sedam zemalja. Mjesta na novim letovima već se mogu rzervirati na wizzair.com ili putem mobilne aplikacije zrakoplovne tvrtke po cijeni već od 38,99 BAM/19,99 eura.
Wizz Air iz Bosne i Hercegovine leti još od svibnja 2013. godine, kada je prvi zrakoplov poletio iz Tuzle za Malmö. U proteklih osam godina iz i prema BiH prevezli su skoro tri milijuna putnika. Ovom ekspanzijom Wizz Air nastavlja porast svojih operacija u BiH za 50 posto, čime zadržava lidersku poziciju na tržištu. Zrakoplov Airbus A320 obavljat će letove na devet novih linija i to: Brussels Charleroi, Copenhagen, Dortmund, Eindhoven, Gothenburg, London Luton, Memmingen, Basel-Mulhouse-Freiburg (Euroairport) i Pariz Beauvais s ukupno više od 250.000 mjesta u prodaji na letovima iz Sarajeva u 2021. godini. Wizz Airova široka mreža podržat će bh. ekonomiju te povezati Sarajevo s dugo očekivanim destinacijama.
Wizz Air je zrakoplovna tvrtka s investicijskim kreditnim rejtingom i flotom prosječne starosti 5,4 godina, koja se sastoji od najučinkovitiji i najodrživijih uskotrupnih zrakoplova trenutno dostupnih na tržištu, Airbus A320 i Airbus A320neo. Wizz Airove emisije ugljendioksida su bile najniže među europskim zrakoplovnim tvrtkama tijekom fiskalne 2019. godine (57,2 g/km po putniku). Uz to, ova zrakoplovna tvrtka ima najveći broj narudžbi najsuvremenijih letjelica iz Airbus A320neo, njih 268, što će joj omogućiti da do 2030. godine dodatno smanji svoj ekološki otisak za 30 posto po svakom putniku.
Wizz Air je također uveo novu eru sanitarnih putovanja s pojačanim higijenskim mjerama kako bi se osigurali zdravlje i sigurnost putnika i posade.
Dodavanjem opcije WIZZ Flex prilikom rezervacije putnici mogu biti sigurni da će, ako se okolnosti promijene ili ako žele promijeniti datum putovanja, moći rezervirati bilo WIZZ let po izboru. U ovim nesigurnim vremenima je važno da se smanji briga i da se osigura dodatna razina zaštite putničkih rezervacija.
Govoreći na današnjoj konferenciji za medije, Andras Rado, viši menadžer korporativnih komunikacija Wizz Aira, je izjavio da mu je drago što nakon osam godina uspješnog poslovanja u Bosni i Hercegovini može najaviti drugu bosansku bazu u Sarajevu, jer vide potencijal i potražnju za jeftinim putovanjima.
"Današnja najava je pokazatelj naše posvećenosti prisustvu u Bosni i Hercegovini i pružanju pristupačnijih prilika za putovanje, dok se istovremeno pridržavamo najviših standarda naših higijenskih protokola. Naši najsuvremeniji zrakoplovi, kao i naše pojačane zaštitne mjere osigurat će najbolje sanitarne uvjete za putnike. Wizz Air upravlja najmlađom i ekonomski najučinkovitijom flotom zrakoplova s najmanjim ekološkim otiskom u Europi. Uvjeren sam da će Wizz Air pozitivno utjecati na ekonomski razvoj i rast turizma u Bosni i Hercegovini", kazao je on.
Nermin Zijadić, direktor Sektora promet i usluga u zračnom prometu Međunarodne zračne luke Sarajevo, je rekao da prije svega mora istaknuti da su vrlo zadovoljni što je baš kompanija Wizz Air odlučila uspostaviti bazu na ovoj zračnoj luci, a vjeruje da je to vijest koja će razveseliti i brojne bh. građane, kako zbog povoljnih cijena karata, tako i zbog destinacija koje planiraju uvesti.
"Posebno je važno što će to biti destinacije na kojima živi brojna dijaspora. Ova značajna tvrtki uspostavila je prije četiri godine liniju Budimpešta - Sarajevo, za koju je vladao veliko zanimanje i zahvaljujući kojoj je veliki broj građana posjetio prelijepi glavni grad Mađarske, ali koja je omogućila i dolazak velikog broja turista u Sarajevo. Otvaranje baze u Sarajevu bilo bi vrlo značajno za Zračnu luku, ali i za cijeli turistički sektor. Kao što to obično biva, baza tvrtke na jednoj zračnoj luci znači generiranje većeg obima prometa. Sve to je veoma bitno, ne samo za zračnu luku Sarajevo, već i za kompletan turistički sektor u BiH i sve subjekte čiji rad i oporavak u narednom razdoblju u velikoj mjeri ovise o oporavku zračnog prometa u našoj zemlji", kazao je on.