Sutra sjednica Gradskog vijeća

Izgledi za uspjeh mali - mora se usvojiti neustavni, a zatim i novi Statut Mostara

Izgledi za uspjeh mali - mora se usvojiti neustavni, a zatim i novi Statut Mostara
22.02.2023.
u 14:15
Lokalni SDA nastoji izazvati još jednu krizu u trenutku kada se ta stranka nalazi pred izbacivanjem iz vlasti u FBiH
Pogledaj originalni članak

Povjerenstvo za Statut Grada Mostara trebalo bi danas usmjeriti raspravu na sutrašnjoj sjednici Gradskog vijeća ili će pak ući u novu zavrzlamu iz koje će se teško iznjedriti rješenje, piše Večernji list BiH. Naime, peteročlano povjerenstvo, koje čine vijećnici koji su predstavnici triju političkih opcija iz sva tri konstitutivna naroda, razmatrat će koji bi se od prijedloga izmjena Statuta mogao naći na sutrašnjoj sjednici Gradskog vijeća. Hoće li to biti svi dospjeli dokumenti, bilo da je riječ o prijedlogu koji je usuglašen u okviru mostarskog sporazuma, HDZ-ovu dorađenom ili SDP-ovu, nije poznato. Sve će biti jasnije nakon današnje sjednice Povjerenstva zaduženog za Statut. Inače, mostarskim sporazumom, koji su prije dvije i pol godine potpisali čelnici HDZ-a BiH i SDA Dragan Čović i Bakir Izetbegović, hrvatska je strana bila spremna ispuniti očekivanje nešto manje brojne bošnjačke zajednice u Mostaru kako bi se zajamčila snažnija autonomija u gradskim područjima, no cijena za to bila je osiguranje legitimnog političkog predstavljanja u Predsjedništvu BiH i Domu naroda.

SDA sve izigrao

SDA je potpuno izigrao drugi dio dogovora oko izmjene Ustava i Izbornog zakona te opstruirao bilo kakvu mogućnost dogovora optužujući druge političke stranke kod Bošnjaka za izdaju. Sada pak ova stranka inzistira, očito kao dio pritiska zbog izbacivanja iz vlasti, kao da ne postoji drugi dio toga sporazuma, da se na dnevnom redu nađe prijedlog Statuta koji je tek rezultat sporazuma dviju stranaka. A prijedlog tog Statuta već je naišao na žestoke otpore i protivljenja kod probošnjačkih i građanskih stranaka. SDP i Naša stranka već su najavili kako ga neće podržati. Ranije je i Hrvatska republikanska stranka imala prigovore na takav dokument. - Taj prijedlog Statuta ne rješava diskriminaciju ostalih. Uz to, vodi dezintegraciji Grada, odnosno dovodi do toga da imamo neka fantomska povjerenstva koja će na svom čelu imati nekog svog predsjednika koji će još na kraju biti profesionalac, primati plaću, imati svoju administraciju za rad. To znači da će to biti mali načelnik koji se samo neće tako zvati, nego će se zvati predsjednik povjerenstva nekog područja - rekao je Zalihić. Smatra kako bi to dovelo do onog stanja kakvo je u Gradu bilo prije nego što je tadašnji visoki predstavnik Paddy Ashdown 2004. nametnuo Statut Grada Mostara. Prema njegovu tumačenju, takav Statut vodio bi podjeli Grada na nacionalne općine, što "SDP ni u kojem slučaju ne želi podržati". Novim Statutom kao posebna točka predviđena je uspostava povjerenstava gradskih područja, a njihovim ogromnim ovlastima dovodi se u pitanje jedinstvena Gradska uprava, njezino funkcioniranje te nagovješćuje mogućnost brojnih blokada. Ponajprije se to odnosi na donošenje gradskoga proračuna i raspoređivanje novca. Nije uopće prijeporno to da se iz gradskih područja kandidiraju projekti, no jako je problematično da, primjerice, povjerenstva doslovno mogu ucjenjivati cijeli Grad u donošenju proračuna. Naime, bez njihova odobrenja, čak da Gradsko vijeće dvotrećinskom većinom donese proračun, on ne može stupiti na snagu. Zatim, to paratijelo sudjeluje, primjerice, prema prijedlogu Statuta, u donošenju odluke o raspisivanju referenduma u gradskom području, potom daje suglasnost na donošenje odluka o usvajanju svih prostorno-planskih akata Grada u dijelu koji se odnosi na to konkretno gradsko područje.

Neustavni Statut

Uz te ovlasti, povjerenstvo je nadležno predložiti planove razvoja gradskog područja kao dio sveukupnog razvojnog plana Grada, zatim predlaže organizaciju upravnih službi u gradskom području... Postoji još jedan ozbiljan prijepor koji će biti teško nadići te je posve izvjesno kako na sutrašnjoj sjednici neće moći doći do dogovora o novome Statutu. Naime, vijećnici bi najprije morali dignuti ruke za stari Statut, a tek onda glasovati o izmjenama koje su dio iz mostarskog sporazuma. Teorijski je moguće da, primjerice, vijećnici amenuju stari gradski Statut, a istodobno ne donesu novi, pa bi se Mostar našao u do sada neviđenoj situaciji - da je donio Statut koji je, doduše, posredno proglasio neustavnim Ustavni sud BiH u dijelu koji se tiče načina biranja vijećnika u Gradsko vijeće.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.