U gradu Mostaru trenutno se izvode radovi na četiri velika infrastrukturna projekta. Nakon gotovo 40 godina, počeli su radovi i na Kulturno sportskom centru. U isto vrijeme gradi se i Olimpijski bazen i uređuju stadioni Velež i Zrinjski.
Radovi na četvrtoj i posljednjoj tribini stadiona Rođeni su pri kraju, a kada bude izgrađena zadovoljit će kriterije četvrte kategorije UEFA stadiona i imat će sve potrebne sadržaje, uključujući i standardizirane svlačionice za domaći i gostujući tim, popratne prostorije za suce, prostorije za doping kontrolu, VAR soba, te VIP ložu i VIP salon.
Predviđena su i mjesta za kamere i kamermane, televizijski studio, komentatorske kabine, te prostorije za rad fotografa. Krenula je i prva faza radova na Stadionu HŠK Zrinjski i to rušenjem tribine poznate pod imenom Stajanje. Prema planu na tom mjestu bi trebala biti izgrađena modernija tribina pa bi i funkcionalnost trebala biti povećana na veću razinu, javlja BHRT.
- Prilikom završetka ovoh grubih betonskih radova odmah nastavljamo s pokrivanjem velike tribine i s tim radovima i postavljanjem stolica. Projekat bi u ovoj fazi bio završen, točnije potrošit ćemo sva sredstva koja imamo na raspolaganju u ovom trenutku za izgradnju ove tribine, oko 3 milijuna, rekao je predsjednik UO NK Velež Senad Kevelj.
- Napokon smo početkom ove godine krenuli s demolicijom te tribine, evo sad se nadam da ćemo uskoro moći intezivirati radove i krenuti s rekonstrukcijom odnosno izgradnjom istočne tribine. Radi se o velikom projektu, kada budemo imali više informacija na tu temu definitivno ćemo je mi sami publicirati, u svakom slučaju radit će se o iznosu od nekoliko milijuna konvertibilnih maraka, neka sredstva su već osigurana s razine vlade Federacije, rekao je predstavnik HŠK „Zrinjski“ Mario Pandža.
A izgradnja Kulturno-sportskog centra svakako je jedan od najznačajnijih infrastrukturnih projekata. Konceptom je dvorana zamišljena kao multifunkcionalan prostor, pogodan ne samo za sportske aktivnosti, nego i za održavanje drugih kulturnih sadržaja i manifestacija koja će moći primiti pet tisuća ljudi.
Nastavak radova na mostarskoj sportskoj dvorani je već u punom jeku, polako se naziru i obrisi tribina tako da mostarska sportska dvorabna lagano poprima svoj oblik.
- Na objektu naše dvorane se i zadnje dvije i pol godine intenzivno radi na nazivnom dijelu konstrukcije koja je ustavri ostvarena zahvaljujući sredstvima federalnog mknistrstva kulture u dvogodišnjem iznosu od 3.5 milijuna maraka, što će nas dovesti do visine ove ploiče koju sad vidite da je gotovo završena znači s tribinama, navodi direktor Direkcije za izgradnju kulturno-sportskog centra u Mostaru Edin Prašo.
U rujnu prošle godine službeno je počela i izgradnja Olimpijskog bazena u Mostaru. Prva faza radova koja podrazumijeva izgradnju betonske konstrukcije, krova te izradu staklene fasade vrijedna je više od 10 milijuna KM i trebala bi biti završena u narednih godinu i pol. Dok traje prva faza izgradnje, kako su najavili iz Grada, priremit će se natječaj i za drugu fazu.
- Trenutno su radovi u tijeku na lokalitetu dole u ugovoru ako se sjećate 18 mjeseci je bio rok izgradnje prve faze, i uglavnom nemamo nekih ozbiljnijih izazova sve teče svojim tijekom. Osam milijuna maraka je predviđeno u proračunu federalne vlade u ovoj godini s obećanjem da će oni nastaviti dalje suportitrati taj projekta, tako da očekujemo dogodine barem isti iznos, naglasio je gradonačelnik Mostara Mario Kordić.
Obnovom i izgradnjom sportske infrastrukture Mostar postaje sportski grad u kojem će se moći održavati sve manifestacije, a dobit će priliku da bude domaćin u organizaciji europskih natjecanja.