Izvoz namjenske industrije Bosne i Hercegovine za šest mjeseci iznosio je više od 131 milijun KM i veći je za 20 posto u odnosu na isti period prošle godine, rečeno je Srni iz Vanjskotrgovinske komore Bosne i Hercegovine.
Namjenska proizvodnja koncentrisana je na proizvodnju streljiva te kao i uvijek ova kategorija bilježi najveće učešće u izvozu od 73,4 posto, a potom eksplozivi sa učešćem od 14,6 posto, piše Klix.ba.
Za razliku od prvih šest mjeseci prošle godine, kada je Bosna i Hercegovina najviše izvozila u Egipat - 32 posto, zatim u Saudijsku Arabiju 20 posto i Tursku 11,2 posto, ove godine je u prvih šest mjeseci namjenska industrija je izvozila u Sjedinjene Američke Države - 30 posto, zatim u Egipat 21,77 posto te Češku devet posto.
Ostala značajna tržišta su Njemačka, Slovenija, Afganistan, Srbija, Švicarska, Kuvajt, Alžir i Bangladeš, isttakli su iz Vanjskotrgovinske komore.
Sekretar Grupacije namjenske proizvodnje pri Vanjskotrgovinskoj komori Adela Vukotić-Terek izjavila je Srni da se može pretpostaviti da će, kada se uporede podaci, ova godina za namjensku industriju Bosne i Hercegovine biti jednako uspješna kao i predpandemijska, rekordna 2019.
"Uzimajući u obzir vrijednost izvoza namjenske industrije Bosne i Hercegovine te činjenicu da je riječ o veoma malom broju kompanija koje ga realizuju, možemo reći da se radi o značajnom potencijalu", istakla je Vukotić-Terek.
Uprkos dobrim poslovnim rezultatima, prema njenim riječima, ovaj sektor privrede približava se svom maksimumu, nakon kojeg će, bez ozbiljnog ulaganja, modernizacije i razvoja naučno-istraživačkih projekata, biti nemoguće omogućiti dalje napredovanje i stabilan ekonomski razvoj ovog sektora.
U prvom polugodištu ove, u odnosu na isti period prošle godine, uvoz namjenske industrije u Bosnu i Hercegovinu zabilježio je rast od 19 posto, a iznosio je 17,8 milijuna KM.
Jedina zemlja iz koje je uvezeno više od milijun KM je Italija - 1,2 milijuna KM.
Prošlogodišnji izvoz namjenske industrije Bosne i Hercegovine iznosio je 198.525.304 KM i manji je za 44,5 milijuna KM ili 18 posto u odnosu na 2019.