Ministar financija i trezora BiH Vjekoslav Bevanda, izjavio je za Srnu da je ovaj mandat obilježen političkim turbulenicijama i nestabilnom parlamentarnom većinom, te da će se približavanjem izbora dizati i političke tenzije.
Vijeće ministara bi trebalo sutra, nakon sjednice, sagledati rezultate rada, a ministar Bevanda kaže da su dobre vijesti što je BiH smanjila javni dug za gotovo 750 milijuna KM, da je vraćeno 125 milijuna dolara od klirnškog duga bivšeg SSSR-a i očekuje da će entiteski ministri uskoro postići dogovor o raspodjeli 64 milijuna KM od cestarina koji su akomulirani na posebnom računu.
Sljedeći tjedan očekuje se da Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH izjasni o izmjenama i dopunama Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH, a Bevanda kaže da će Ministarstvo ispoštovati bilo koju odluku parlamenta, uvažavajući i potrebe vojnika i ostalih službenika, iako je to zahtjevan posao.
Bevanda tvrdi da je Ministarstvo financija i trezora BiH u ovom mandatu postiglo svoj osnovni cilj, a to je usvajanje i izvršenje proračuna u skladu sa zakonom i potrebama institucija kako bi one neometano funkcionirale.
"Uz nastojanje da ne podliježemo političkim pritiscima i politizaciji, uradili smo posao koji nisu mogli mnogi prije nas, a to je povrat sredstava iz klirinškog duga u iznosu 125 milijuna dolara. Ovaj novac operativan je od prošle godine i na raspolaganju je entitskim vladama za njihove potrebe, dok smo na razini BiH ova sredstva planirali za smještaj institucija i izgradnju graničnog prelaza Bratunac - Ljubovija", istaknuo je Bevanda za Srnu.
On smatra da je ovaj mandat obilježilo usvajanje seta zakona o trošarinama nakon više pokušaja, gdje je ključnu ulogu imao i Upravni odbor Uprave za neizrabvno oporezivanje (UO UNO) kojim predsjedava, a nakon toga je odblokirano gotovo 600 milijuna evra za putnu infrastrukturu.
"Čim su zakoni objavljeni u 'Službenom glasniku BiH' počela je implementacija već ispregovaranih kredita, nastavak kreditnih aranžmana kao i ugovaranje novih, pa smo brzo potpisali ugovore s EBRD-om i EIB-om koje su pratili milijunski grantovi EU", rekao je Bevanda uz podsjećanje da je najviše sredstava iz ovih aranžmana planirano za izgradnju mosta na graničnom prelazu u Gradišci i nastavak radova na dionici auto-puta Banja Luka - Doboj.
On kaže kako trenutno na jedinstvenom računu od cestarina ima 64 milijuna KM koji su namijenjeni za izgradnju auto-puteva i puteva.
"Nažalost, ovaj novac još nije rapoređen i očekujem da će se postići suglasnost među entitetima ovih dana, do sljedeće sjednice UO UNO kako bismo riješili i taj problem i sredstva prebacili poduzećima koja vode poslove izgradnje, 'Autocestama FBIH' i 'Autoputevima Republike Srpske'", ističe Bevanda.
On dodaje da je, prema posljednjim podacima kojima raspolaže Sektor za javni dug Ministarstva financija i trezora BiH, javni dug smanjen za gotovo 750 milijuna KM u odnosu na prošlu godinu.
"Javni dug BiH na dan 31. prosinca 2017. godine iznosi 11.353,62 milijardi KM, od čega se na vanjski dug odnosi 7.851,99 milijardi KM ili 69,16 posto, a na unutarnji 3.501,63 milijardi KM ili 30,84 posto. U odnosu na 31. prosinac 2016. godine javni dug smanjen je za 744,59 milijuna KM ili 6,15 posto, s tim da se vanjski dug smanjio za 695,60 milijuna KM ili 8,14 posto, a unutarnji dug za 48,99 milijuna KM ili 1,38 posto", objasnio je Bevanda.
On podsjeća da je prvi put usvojena Strategija upravljanja javnim dugom i da se već vide konkretni rezultati, posebno jer je ovaj dokument usuglašen s entitetima i sada postoji bolji uvid i kontrola javnog duga.
"Osim toga, usvojena je Strategija upravljanja javnim financijama institucija BiH za razdoblje 2017-2020. godina i Strategija razvoja sustava unutarnjih financijskih kontrola u institucijama BiH za razdoblje 2016-2018. godine, čime su stvoreni preduvjeti za racionalizaciju i kontrolu korišćenja javnih sredstva, kontrolu procesa zaduživanja te dugoročno osiguravanje makroekonomske i fiskalne stabilnosti", naglašava on.
Bevanda kaže da je uvedeno srednjoročno i godišnje planiranje u institucijama BiH s ciljem kvalitetnog upravljanja financijskim sredstvima i bolje efikasnosti kod izrade proračuna.
"U uvjetima koje su pratile političke turbulenicije i nestabilna parlamentarna većina nastojali smo doprinijeti efikasnijem radu Vijeća ministara BiH, ali i svim drugim institucijama čiji smo servis. Nezamislivo je da se bilo koji projekt provede bez učešća Ministarstva financija i trezora BiH. Zbog takvog pristupa često smo na udaru i prigovaraju nam da nismo neke stvari spriječili ili unaprijedili, a kada krenemo uvoditi red onda ne čujemo pljesak nego kritike. To nas, ipak, neće omesti da obavljamo sve poslove iz naše nadležnosti", poručuje Bevanda.