Inflacija u BiH doseže rekordne razine, ljetos je iznosila 16,7 posto, cijene osnovnih životnih namirnica rastu iz dana u dan, piše Večernji list BiH.
Pomoć i u studenome
Sindikalna potrošačka košarica koju je Savez samostalnih sindikata BiH izračunao za rujan 2022. godine iznosi 2852,37 KM, a ona za listopad bit će još veća jer cijene goriva ponovno divljaju, a poznato je kako poskupljenje naftnih prerađevina sa sobom vuče rast cijena gotovo svih proizvoda. Prilikom izrade sindikalne potrošačke košarice u obzir su uzeti prosječna plaća isplaćena u Federaciji BiH te minimalni troškovi života četveročlane obitelji koju čine dvije odrasle osobe i dvoje djece, od kojih jedno pohađa srednju, a drugo osnovnu školu.
Potrošačku košaricu čine sljedeće kategorije: prehrana - 43,68 posto, stanovanje i komunalne usluge - 12,77 posto, higijena i održavanje zdravlja - 7,86 posto, obrazovanje i kultura - 9,82 posto, odjeća i obuća - 14,72 posto, prijevoz - 4,84 posto, održavanje kućanstva - 6,31 posto. Prosječna plaća isplaćena u FBiH za srpanj 2022. iznosila je 1122 KM (posljednji podatak koji je objavio Federalni zavod za statistiku).
Minimalna plaća, prema odluci Vlade FBiH, je 543 KM. Pokrivenost sindikalne potrošačke košarice prosječnom plaćom je 39,34 posto. Pokrivenost sindikalne potrošačke košarice minimalnom plaćom je 17,99 posto. Zbog svega toga Vlada FBiH poduzela je razne korake kako bi koliko-toliko olakšala svakodnevicu stanovnicima ovog bh. entiteta. Uredbom o pomoći stanovništvu uslijed rasta indeksa potrošačkih cijena i njezinom dopunom osigurana je jednokratna pomoć nezaposlenim osobama, zatim korisnicima prava iz braniteljsko-invalidske zaštite i osobama s invaliditetom te civilnim žrtvama rata, primateljima stalne novčane pomoći i druge materijalne pomoći, kao i umirovljenicima. Svima njima isplaćena je jednokratna novčana pomoć u visini od po 100 KM. Iako nije mnogo, korisnici ovog prava kažu kako je vrijedno jer mnogi od njih će upravo uz pomoć tog novčanog iznosa preživjeti do sljedeće mirovine, naknade…
Uz isplatu jednokratne novčane pomoći, Vladina uredba osigurala je i pakete osnovnih životnih namirnica za materijalno neosigurane i za rad nesposobne osobe koje se nalaze na evidencijama nadležnih centara za socijalni rad, kao i za osobe odnosno obitelji u stanju socijalne potrebe, kojima je uslijed posebnih okolnosti potreban odgovarajući oblik socijalne zaštite. Dio paketa već je podijeljen, dok će ostatak obitelji pomoć dobiti tijekom studenoga. Kroz uredbu se mislilo i o zaposlenim osobama. Tako ona omogućuje poslodavcima da mogu izvršiti isplatu jednokratne pomoći radniku u visini do 1080 najkasnije do 31. prosinca 2022., bez dodatnih poreznih i drugih opterećenja. Ova mogućnost naišla je na odobrenje kod velikog broja poslodavaca diljem FBiH koji su svojim djelatnicima uplatili različite iznose pomoći.
Ublažiti udare inflacije
Ovisno o mogućnosti, neki su uplatili cijeli preporučeni iznos, dok su drugi uplatili njegovu polovinu ili trećinu. Uz navedeno, Vlada FBiH je ljetos donijela odluku kojom subvencionira račune za električnu energiju. Ovom mjerom obuhvaćeno je oko 70 tisuća osoba na prostoru FBiH, i to uglavnom umirovljenika s najnižom mirovinom i korisnika stalne novčane pomoći. Iz Vlade FBiH tom prilikom su objasnili da će se sa 100 KM na pet mjeseci subvencionirati računi za električnu energiju građanima u stanju socijalne potrebe.
Ovo u praksi znači da će u razdoblju od pet mjeseci, počevši od 1. srpnja pa do 30. studenoga ove godine, za korisnike subvencija na računu biti posebno iskazan iznos subvencije, koji maksimalno može iznositi 25,50 KM po računima EP BiH odnosno 27 KM za EP HZ HB, a u ovisnosti o utrošenoj električnoj energiji. Uz to, zbog enormne potražnje za peletom i drvnim ogrjevom u inozemstvu i enormnog rasta njihovih cijena na tržištu, Vlada FBiH inicirala je prema Vijeću ministara BiH zabranu njihova izvoza te pozvala proizvođače na odgovornost kako bi domaće stanovništvo moglo osigurati sebi ogrjev.
Na snazi je još uvijek odluka o propisivanju mjere neposredne kontrole cijena za pojedine osnovne životne namirnice i druge proizvode utvrđivanjem maksimalne marže prema kojoj su pravne i fizičke osobe obvezne utvrditi i primjenjivati marže tako da u veleprodaji ne prelaze maksimalnu visinu od šest posto i u maloprodaji maksimalnu visinu od osam posto na nabavnu cijenu. Također, gospodarskim društvima koja obavljaju djelatnost trgovine na veliko naftnim prerađevinama propisana je maksimalna visina marže u apsolutnom iznosu od 0,06 KM po litri, onima koji obavljaju trgovine na malo naftnim prerađevinama propisana je maksimalna visina marže u apsolutnom iznosu od 0,25 KM po litri.
Uz sve navedeno, umirovljenici s najnižim mirovinama u FBiH u ovoj godini mogu očekuje treće povećanje. Vlada radi na pripremi provedbenih akata nužnih za povećanje najniže mirovine u Federaciji u najvećem mogućem postotku. Rok pripreme je mjesec dana.