Na veletržnici u Tasovčićima kod Čapljine

Jegulja do 100 KM, cijena mahuna se udvostručila, šumske maline 20 KM za kg

Jegulja do 100 KM, cijena mahuna se udvostručila, šumske maline 20 KM za kg
15.07.2024.
u 18:30
Sudeći prema trenutačnome stanju na toj hercegovačkoj tržnici, cijene se lagano oporavljaju. S obzirom na to što su o cjenovnom slomu govorili proizvođači i stalni prodavači, izgleda da su najbliže istini o takvom stanju bili oni koji su, uz nekontrolirani uvoz, krivca vidjeli u ranoj godini
Pogledaj originalni članak

Prije desetak dana pisali smo o pravom slomu cijena domaćeg voća i povrća na veletržnici u Tasovčićima kod Čapljine. Cijene nisu bile samo niske u odnosu na dvije-tri protekle godine, nego nije bilo ni kupaca pa su se neke vrste roba poput rajčice, tikvice, krastavaca, a da o kupusu i krumpirima i ne govorimo, davale po sustavu “daj što daš”.

“Sudar” s uvoznom robom

Sudeći prema trenutačnome stanju na toj hercegovačkoj tržnici, cijene se lagano oporavljaju. S obzirom na to što su o cjenovnom slomu govorili proizvođači i stalni prodavači, izgleda da su najbliže istini o takvom stanju bili oni koji su, uz nekontrolirani uvoz, krivca vidjeli u ranoj godini. Jednostavno, povrće je stiglo petnaestak dana ranije od uobičajenih termina i tako se sudarilo s robama iz uvoza koje zbog velike plasteničke proizvodnje – Albanija, Turska… imaju ranu proizvodnju.

Proizvođači iz tih država su, kako se to kaže, sabirali posljednja branja pa su robu mogli prodavati i po nižoj cijeni, što su iskoristili uvoznici, a ceh na koncu platili domaći proizvođači, dok su potrošači kojima kvaliteta nije toliko bitna čak i profitirali. Uglavnom, polovinom srpnja roba se ne “gajba”, što je izraz koji se koristi za niske cijene povrća, kada se one ne određuju po kilogramu, nego po gajbi. Iz tog statusa izišle su rajčice, čija je nova cijena od 0,70 do 1,20 KM za kilogram - pink sorte, odnosno od 1,20 do 1,60 KM crvene sorte, klasična domaća “kavada” ostala je na 1,50 pa do 2 KM, dok su cherry rajčice od 3 do 3,50 KM.

Cijena tikvica popela se na 0,80 pa do 1,20 KM za kilogram, krastavci su skočili na 1 do 1,50 KM, cijena mahuna se udvostručila, trenutačno su od 3 do 5 KM za kg, krumpiri su za nijansu skuplji - od 0,50 do 0,80 KM, jedino je kupus ostao na skromnih od 0,40 do 0,60 KM za kilogram. Za razliku od rajčica, paprike nisu zapadale u krizu, tzv. američke su od 1,50 do 1,70 KM za kilogram, dok je domaća tzv. čapljinka, od 2 do 2,50 KM…

Dolaze samo petkom

Ono što je zanimljivo svakako su visoke cijene pojedinih artikala. Tako smo od prodavača ribe, koji dolaze samo petkom, na prilazu veletržnici doznali da se cijena jegulje popela na 80 pa čak i do 100 KM za kilogram! Čitatelje upozoravamo - nije pečena s ražnja, nego svježa. Kod voća “šampion u cijenama” su šumske maline koje se cijene 20 KM po kilogramu. Šumskih borovnica još nema, ali nema sumnje da će slična biti i njihova cijena. Maline iz uzgoja su 12 KM, borovnice od 10 do 12 KM, kupine 10 KM za kilogram...•

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.