U FOKUSU

Još ništa od pripadnika Frontexa u BiH, Republika Hrvatska neće slati vojsku na granicu

Još ništa od pripadnika Frontexa u BiH, Republika Hrvatska neće slati vojsku na granicu
10.11.2023.
u 16:43
Pogledaj originalni članak

Intenziviranje tzv. zapadnobalkanske migrantske rute, a koja je jedan od krakova novog migracijskog vala s kojim se suočava Europa, u fokus javnosti, ali i sigurnosnih službi, stavilo je pitanje ojačavanja nadzora granica država na jugoistoku Europe, pojačane suradnje u regiji, ali i pomoći koju Europska unija može pružiti, među ostalim, i kroz slanje pripadnika Frontexa. No, kada je riječ o BiH, još uvijek se čeka potpisivanje sporazuma s ovom agencijom, koja, u skladu sa svojim nadležnostima razvija i održava mrežu partnerstva s graničnim tijelima u državama koje nisu članice Europske unije, a posebno s tijelima u susjednim zemljama EU-a, piše Večernji list BiH.

Točka dnevnog reda koja se tiče sporazuma Bosne i Hercegovine s Frontexom skinuta je s dnevnog reda Vijeća ministara Bosne i Hercegovine s obzirom na to da ministar sigurnosti Nenad Nešić nije došao na sjednicu.

Na prijedlog Ministarstva sigurnosti BiH na dnevnom redu Vijeća ministara BiH trebao se naći nacrt osnove za vođenje pregovora i zaključivanje sporazuma između Bosne i Hercegovine i Europske unije o operativnim aktivnostima koje provodi Agencija za europsku graničnu i obalnu stražu u Bosni i Hercegovini (Frontex). Nešić je ranije, govoreći o formiranju pregovaračkog tima za pregovore o sporazumu o suradnji s Frontexom, najavio da će u suradnju biti uključene i entitetske i županijske policije. A dolazak pripadnika Frontexa samo je jedan od načina kako BiH može ojačati sigurnosti svoje granice, odnosno smanjiti mogućnost prelazaka ilegalnih migranata preko izazovnog i često teško prohodnog terena.

Drugi način je ojačavanje Granične policije kroz prijam većeg broja policajaca, a u konačnici pitanje rješavanja ili barem ublažavanja snage migrantskog vala treba rješavati i na samom izvoru, odnosno granicama onih zemalja Unije koje su istočnije od BiH. Složenost problematike migracijskih kretanja, prema svemu sudeći, traži učinkovitiji odgovor, ali i bolju koordinaciju svih aktera.

I dok se još uvijek traži rješenje, u susjednoj Republici Hrvatskoj, jedinoj članici Europske unije s kojom graniči BiH, vodi se rasprava o pitanju ilegalnih migranata, a dio oporbe traži izlazak vojske na granicu. Potpredsjednik Vlade Davor Božinović poručio je pak u četvrtak da Hrvatska nije izložena masovnom i nekontroliranom priljevu migranata, da nije bila, nije i neće biti "nikakav hot spot" za migrante, a otklonio je mogućnost slanja vojske na državnu granicu, piše Hina. - Uzimajući u obzir migracijske pritiske, s kojima su suočeni cijela Europa i EU, Hrvatska nije izložena masovnom i nekontroliranom priljevu migranata - rekao je Božinović podnoseći Hrvatskom saboru izvješće o stanju ilegalnih migracija od ulaska Hrvatske u schengenski prostor 1. siječnja do konca listopada ove godine. Kada je riječ o područjima s najvećim pritiskom, objasnio je kako je riječ o prostoru koji pokriva Policijska uprava karlovačka, a dodao je i kako pritisku na granice pridonosi bezvizni režim Srbije i BiH te Crne Gore s nizom država. Naglasio je i da BiH ima 1800 graničnih policajaca, a samo ih 100 štiti zelenu granicu preko koje najvećim dijelom prolaze nezakoniti migranti. - Najveći broj detekcija i sprječavanja kretanja migranata na ruti prema nama provodi jedino hrvatska policija - dodao je ministar Božinović.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.