Ministar

Jusko o usvojenom zakonu: Želimo preventivno djelovati na smanjenje broja prometnih nesreća i njihovih posljedica

Jusko o usvojenom zakonu: Želimo preventivno djelovati na smanjenje broja prometnih nesreća i njihovih posljedica
02.02.2017.
u 17:19
Pogledaj originalni članak

Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH jučer je usvojio Izvještaj Zajedničke komisije oba doma za postizanje identičnog teksta Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osnovama sigurnosti prometa na putevima u BiH.

Izmjenama i dopunama ovog Zakona na snagu će stupiti osam dana od dana objave u „Službenom glasniku BiH“. Prethodno ga trebaju potpisati predsjedatelj oba doma Parlamenta BiH.

Ove izmjene i dopune zakona urađene su u suradnji s entitetskim i županijskim ministarstvima unutarnjih poslova.

- Izmjenama i dopunama Zakona o osnovama sigurnosti prometa na putevima u BiH želimo preventivno djelovati na smanjenje broja prometnih nesreća i njihovih posljedica, kao i odgovornost sudionika u prometu i kaznene sankcije za kršenje Zakona podići na najviši nivo. Zahvaljujem se zastupnicima i delegatima u Parlamentu BiH, koji su u konstruktivnom dijalogu podržali i izglasali ovaj Zakon, kaže ministar komunikacija i prometa BiH Ismir Jusko.

Ključne novine koje se nalaze u novom tekstu zakona su vezane za kaznenu politiku.

Novim zakonskim rješenjima, propisuje se izdavanje novih „prenosivih“ tablica koje bi služile za registraciju vozila koja se kreću do mjesta carinjenja, homologacije, servisiranja, prodajnog i izložbenog mjesta, mjesta atestiranja, mjesta skladištenja/čuvanja, mjesta nadogradnje i za vozila kojima se obavlja eksperimentalna vožnja.

Također, cijeneći funkciju izvedenih „dnevnih” svjetala na vozilima kao ekonomičnije alternative „kratkim” svjetlima, predložena izmjena u novom zakonu se ogleda u mogućnosti korištenja „dnevnih” umjesto „kratkih” svjetala.

Izmjenama i dopunama Zakona predviđeno da s 400 do 1.000 KM budu kažnjeni vozači koji na prednjem sjedištu voze dijete mlađe od 12 godina, vozači koji imaju 1,5 grama alkohola u krvi (ranije granica bila 2 grama po kilogramu), vozači koji voze 30 kilometara na sat brže od dozvoljene brzine (do sada je granica bila 50 km na sat), osoba koja je sudjelovala u prometnoj nesreći i pobjegla s mjesta nesreće, i vozač koji upravlja vozilom bez dozvole (pooštrena kazna, oni koji voze neregistrirano vozilo ili kojima je registracija istekla duže od 30 dana, kao i za one koji na vozilu koristi registarske tablice koje nisu izdate za to vozilo (pooštrena kazna).

Kazne od 100 do 300 KM, prema izmjenama Zakona, bit će primijenjene prema vozačima koji prilikom upravljanja vozilom koriste mobilni telefon ili drugi uređaj koji ometa upravljanje vozilom, vozačima koji za vrijeme vožnje ne vežu sigurnosni pojas, te vozačima koji se vozilom na putu kreću brzinom koja je za 20 do 30 kilometara na sat veća od dozvoljene

Za vozače kod kojih se u vozilu nađe uređaj kojim se može otkrivati ili ometati rad uređaja za mjerenje brzine kretanja vozila, te vozače koji prilikom pokretanja vozila iz mjesta naglo povećaju brzinu kretanja tako da dolazi do stvaranja prekomjerne buke i škripe, predviđena je kazna u iznosu od 50 do 250 KM. 

Također, novčanom kaznom u iznosu od 50 KM bit će kažnjeni vozači koji se vozilom na putu kreću brzinom koja je za 10 do 20 kilometara na sat veća od dozvoljene

Vozači mopeda, lakog motocikla, motocikla, tricikla, lakog četverocikla ili četverocikla, kao i osobe koje se prevoze tim vozilima, koji za vrijeme vožnje ne nose na glavi zakopčanu zaštitnu kacigu, svjetloodbojni prsluk ili odgovarajuću retroreflektirajuću opremu, te koji prevoze osobu koja je pod utjecajem alkohola, odnosno psihoaktivnih supstanci, ili prevoze dijete do osam godina starosti, ako na biciklu nije ugrađeno posebno sjedalo, bit će kažnjeni s 50 KM. 

Na kraju, vozači koji u putničkom automobilu na prednjem sjedištu prevoze osobu koja je očigledno pod utjecajem alkohola ili opojnih sredstava, vozači lakog motocikla, motocikla, tricikla, lakog četverocikla, četverocikla i mopeda i osobe koje se prevoze tim vozilom ako u prometu na putu ne nose zakopčanu zaštitnu kacigu za vrijeme vožnje, te pješaci koji za vrijeme kretanja kolovozom koriste mobilni telefon ili imaju slušalice u ušima, za tu vrstu prekršaja bit će kažnjeni s novčanom kaznom u iznosu od 40 KM.

Prema riječima ministra Ismira Juska, Ministarstvo komunikacija i prometa BiH očekuje da će ove izmjene i dopune, stupanjem na snagu, u velikoj mjeri doprinijeti podizanju opće prometne kulture na puno veći nivo nego što je to danas slučaj, te pozitivno utjecati na smanjenje štetnih posljedica nesreće, prvenstveno putem smanjenja broja nastradalih osoba u prometnih nesrećama na cestama u Bosni i Hercegovini.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.