Postoji mnogo načina na koje možete pripremiti šparoge, a najbolji su oni za koje vam treba nekoliko jednostavnih namirnica te kratkotrajna priprema.
Po tome, ako već niste, svakako probajte sotirati šparoge.
Chefica Kristina Ramos priprema ih na način da zagrije malo maslinova ulja na srednje jakoj vatri i na to baci šparoge narezane na sitnije komade. Posoli ih i poprži dvije do tri minute, objasnila je za Self.
Na kraju ih možete dodatno začiniti solju i paprom ili s malo svježe cijeđenog limunovog soka i parmezana.
Šparoge se mogu ukusno pripremiti i u pećnici, a najbolji način je da vrhove šparoga stavite na papir za pečenje, prelijete s dosta maslinovog ulja, posolite, popaprite i začinite češnjakom u prahu.
Pecite na 220 stupnjeva oko 20 do 25 minuta.
A kako sparoge uklopiti u svakodnevna jela? Evo nekoliko brzih ideja...
Pizza od šparoga
Pečene ili sotirane šparoge možete dodati i pizzi. Primjerice, za pizzu koristite umak od limuna, češnjaka i vrhnja, dodajte šparoge, mladi luk i dosta crnog papra.
Proljetni tost
Šparoge su odlične u brojnim povrtnim kombinacijama; kombinirajte ih s porilukom, komoračen, graškom... Sotirajte različito povrće zajedno na maslo maslinovog ulja, tome nasjeckajte malo češnjaka i začinite sa svježim koprom. Sve to stavite u tost od cjelovitih žitarica i s dodatkom sira, primjerice, ricotte.
Juha od šparoga
Juha je odlična ideja u svako godišnje doba, pa tako i proljeće. Pripremite kremastu juhu od kombinacija zelenog povrća i začinite po želji.
Salata od sirovih namirnica
Šparoge možete jesti i sirove. Odrežite krajeve šparoga i zatim šparoge narežite na tanke trakice pomoću nožića za guljenje povrća. Potopite trakice u ledeno hladnu vodu, izvadite ih van i osušite. Začinite ih s maslinovim uljem, svježim sokom od limuna te posolite i popaprite. Dobar dodatak ovoj salati su prženi pinjoli.
Kako odabrati najbolje šparoge?
- Birajte šparoge čiji su izdanci mekani i svijetlozeleni, a vrhovi su im zatvoreni.
- Izbjegavajte žućkaste izdanke koji samo što ne procvatu, kao i šparoge čiji su izdanci suhi i slomljeni na kraju stabljike, ili su smežurani i izgledaju kao da su prazni, jer to znači da su stare.
- Uvijek provjerite mirišu li svježe.
- Kao najbolje preporučuju se šparoge srednje veličine (promjera oko 1 cm, debljine malog prsta).
- Šparoge vrlo debelih stabljika često su drvenaste, tvrde i previše vlaknaste te zahtijevaju guljenje i dulje kuhanje, a vrlo tanke šparoge lako se prekuhaju.