O masovnosti odlaska profesionalnih vozača iz zemlje svjedoči i podatak prema kojem autoškole u RS-u tijekom protekle tri godine nisu mogle prebrojiti kandidate zainteresirane za obuku vožnje teretnih vozila jer ih odmah po stjecanju kategorije C čeka posao u inozemstvu, piše Večernji list BiH.
Tijekom pandemije mnogi su ostali bez posla, a izlaz iz te situacije vidjeli su u odlasku u neku od europskih zemlja. Iz autoškola kažu kako su im telefoni svakodnevno zvonili, dok su vozači s nestrpljenjem čekali da završe obuku za vožnju kamiona te da krenu na put preko granice.
Iz autoškole Stil iz Prijedora za Glas Srpske kazali su kako je polaganje za kategoriju C postalo trend u posljednjih nekoliko godina te da je situacija s koronavirusom bila sve procese usporila, a što se sada vratilo u normalu.
- Uglavnom dolaze mladići kad napune 21 godinu jer je to uvjet kako bi mogli polagati kategoriju C - kazali su iz ove autoškole. Iz jedne banjolučke autoškole kazali su kako kandidati često dolaze i na prekvalifikacije.
- Pojačano je zanimanje za kategoriju C, a, nažalost, motiv je odlazak tih vozača u inozemstvo, uglavnom u zemlje EU-a - kazali su iz ove autoškole, dodajući kako su se bh. vozači pokazali kao jako dobri. Vlasnik autoškole iz Banje Luke Milenko Stanetić kaže za Glas Srpske kako je protekle tri godine vladalo ogromno zanimanje za profesionalne kategorije C, CE i D.
- Trenutačno i nema takvih kandidata, samo sporadični slučajevi - rekao je Stanetić. Objasnio je da su gotovo svi nakon obuke odlazili u inozemstvo gdje ih je čekao posao, a prosjek godina kretao se između 40 i 60 godina.
Predsjednik Udruge prijevoznika za unutarnji i međunarodni promet RS-a Nikola Grbić rekao je za Glas Srpske da je i dalje ogromna potražnja za profesionalnim vozačima u Velikoj Britaniji, gdje su plaće 4500 funti, ali i u drugim zapadnim državama, što je dovelo do još većeg nedostatka ovog kadra u RS-u.
- I američko tržište traži ogroman broj vozača, gdje daju dnevnice i po 360 dolara, a kada kažemo da kod nas vozač ne može za mjesec zaraditi više od 1500 KM, sve je jasno - rekao je Grbić, dodajući da je u protekle tri godine iz RS-a, ali i FBiH otišlo više od 5500 profesionalnih vozača. •