Bila kiša ili suša, poljoprivrednici, i ju jednom i drugom slučaju, ako dulje traju, imaju problema. Što više, ako se jedno ili drugo razdoblje protegne na četrdesetak dana, onda je to već zvono za uzbunu. Potvrđuje to i agronom Željko Prce, tehnički direktor čapljinskog Agroherca: - Poljoprivreda je, kako kažu, tvornica na otvorenom. Morate pratiti što se događa oko vas, tako da smo mi robovi i prirode i biljke koju uzgajamo. Bude godina, kao što je ova, pa morate biti pripremljeni. Očekivali smo da smo spremni, ali nas je ipak iznenadio ovako dugačak niz kišovitih dana, pa sada dobro kasnimo i s radovima i zaštitom nasada. Međutim, problemi tek počinju. Do neki dan bile su niske temperature, pa se ni bolesti nisu mogle razvijati. Kako temperature rastu, opasnost se povećava jer jedan uvjet za oboljenja - visoka vlažnost, već postoji. Idući dani bit će vrlo kritični za agrar, ističe Prce koji na upit što poduzeti, naglašava:
- Vinova loza odmah traži prskanje i zaštitu. Sve drugo u vinogradima možete ispraviti ili nadoknaditi, ali zaštitu ne možete. Isto je i u voćnjacima - zaštita, i samo zaštita…
- Berba nektarina je već počela?
- Da, počela je, desetak dana ranije od uobičajenih rokova. Upravo počinje i berba bresaka, ali nije nam to donijelo neke prednosti. Kupci šute, valjda nisu naviknuti na tako ranu berbu, kaže Prce. Uglavnom, neuobičajeno rane nektarine plasirane se preko Marketa Sarajevo, a početkom lipnja s berbom većih količina kreće izvoz u Hrvatsku i Rusiju. U vodećem bh. proizvođaču bresaka i nektarina smatraju kako će najveći dio uroda s oko 200 hektara voćnjaka u Gabeli završiti na inozemnom tržištu. •