Regionalni stambeni pogram u Čapljini

Ključeve stanova dobilo 30 obitelji raseljenih i socijalno ugroženih

19.06.2023.
u 14:09
Pogledaj originalni članak

Na prigodnoj ceremoniji u naselju Počitelj Brdo ključeve stanova dobilo je 30 obitelji raseljenih i socijalno ugroženih osoba s područja grada Čapljine. Svečanosti su prisustvovali predstavnici donatora i partnerskih organizacija međunarodne zajednice, UNHCR-a i OESS-a. Inače, vodeća institucija  za provedbu Regionalnog stambenog programa je Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH, dok je Federalno ministarstvo raseljenih osoba i izbjeglica implementator za područje Federacije Bosne i Hercegovine. Veliku ulogu u implementaciji ovih projektata imaju gradovi i općine, pa tako i grad Čapljina. Govoreći o značajkama hvale vrijednog programa dr. Smiljan Vidić, gradonačelnik Čapljine uz ostalo je rekao:

"Završili smo regionalni stambeni program koji se provodi u cijeloj BiH, a u okviru njega stambeno se zbrinjavaju raseljena lica i oni koji su socijalno ugroženi. Danas je trideset obitelji koje spadaju u kategoriju raseljenih i socijalno ugroženih, dobilo ključeve, odnosno nove stanove. Ovu prigodu koristim da se zahvalim prije svega delegaciji EU u BiH koja je najveći donator, kao i svim drugim donatorima, jer bez njih ovaj program se ne bi mogao završiti“, kazao je gradonačelnik dr. Vidić, te prelazeći na vrijednost projekta naglasio:

"Vrijednost projekta je 2,7 milijuna maraka, od toga je grad Čapljina sudjelovao sa 323.000 KM, ostalo su donatorska sredstva. Program je realiziran uz veliku podršku Federalnog ministarstva za raseljena lica i izbjeglice, Državnog ministarstva za ljudska prava i izbjeglica i još jednom naglašavam, Europske unije. Program, odnosno izgradnja ovih stanova trejala je godinu dana“, kazao je dr. Vidić koji je u izjavi za novinare rekao kako se do kraja godine očekuje završetak još dvije zgrade s ukupno 42 stana. U tim stanovima bit će zbrinuto 38 prognaničkih i izbjegličkih obitelji čime će se steći uvjeti za moguće zatvranje prognaničkog centra Tasovčići, kraj Čapljine.

Nerin Dizdar, ministar Federalnog ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica u Vladi Federacije BiH uz ostalo je rekao: „Ovdje smo došli otvoriti dva stambena objekta u koje će biti smješteno trideset porodica. Ovo je najveći projektove ove vrste u hercegovačkog regiji vrijedan preko dva miliona maraka i ovo je najveća združena investicija države BiH i europske partnera u ovom dijelu naše zemlje. Drago nam je što smo tu i što svjedočimo zbrinjavanju trideset porodica i ovim projekt privodimo kraju,  završit će se do kraja juna. Ukupno je planirano zbrinjavanja 3.100 porodica raseljenih lica i socijelno ugorženih porodica, čime će oko 10.000 ljudi dobiti svoj krov nad glavom“, kazao je Dizdar, te podcrtao da se okončanjem  projekta Regionalnog stambenog zbrinjavanja ne kani stati nego „...imamo namjeru nastaviti i sa drugim sličnim projektima, kako bi kolektivne centre nadamo se, zatvoriti u ovom mandatu".

Na prigodnoj svečanosti uz a Vidića i Dizdara okupljenima su se obratili Anita Hodžić, savjetnica ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH, zatim Gianluca Vannini, šef  Odjela za društveni razvoj, prekograničnu suradnju i civilno društvo u Izaslanstvu EU u BiH, Ionnis Piliouris, šef Terenskog ureda pri Misiji OESS-a u Mostaru, te Goran Anić jedan od dobitnika stana u okviru Regionalnog stambenog programa. 

Sanela Brajković, jedna od onih koji su dobnili stan je rekla: „Čitav život smo postanari, danas je došao i taj dan da primimo ključeve od stana. To je naš dom koji će nam život učiniti ljepšima. Zahvaljujem u ime svih nas koji smo danas dobili ključeve, ljudima koji su nam to omogućili.

Za financiranje stambenih projekata i podršku u sporvovđenju Regionalnog stambenog programa donatori su izdvojili 287 milijuna eura, od čega 64,5 milijuna eura se odosnoi na projekte u BiH. Glavni donator je Europska unija, a značajna novčana sredstva je osigurala vlada Sjedinjenih Američkih Država, kao i vlade Njemačke, Norveške, Italije, Švicarske, Danske, Turske i drugih donatora.

 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.