Roditelji, nastavnici i profesori zabrinuti

Kolabiraju u školi zbog nikotinskih proizvoda

Kolabiraju u školi zbog nikotinskih proizvoda
12.01.2023.
u 16:27
Roditelji, nastavnici i profesori sarajevskih srednjoškolaca i učenika 9. razreda osnovnih škola zabrinuti
Pogledaj originalni članak

Nekoliko godina nakon što je veliki broj maloljetnika završavao na hitnoj pomoći zbog predoziranja nargilom, što bi dovelo do pada krvnog tlaka i reducirane moždane cirkulacije te kolabiranja i kratkotrajnog gubitka svijesti, među djecom je zavladao novi trend sa sličnim posljedicama, piše Večernji list BiH. Naime, posljednjih nekoliko mjeseci roditelji, ali i nastavnici i profesori sarajevskih srednjoškolaca i učenika devetih razreda osnovnih škola sve više iskazuju zabrinutost zbog sve učestalije pojave konzumiranja u školama nikotinskih proizvoda kolokvijalno nazvanih snus.

Slobodna prodaja

Upotreba ovakvih opasnih supstancija kod tinejdžera uzima sve više maha, što se odražava i na njihovo zdravlje. - U jednom trenutku ne znamo što se s djetetom događa, je li zdravstveno stanje u pitanju ili je posljedica upotrebe ovog duhanskog proizvoda, koji je teško prepoznatljiv. Vjerujte, dobila sam i informaciju da dijete to stavi u usta i ne možete primijetiti, a nema duhana ni dima i vi ne znate što se događa. Onda dijete kolabira, povraća na satu, zovete hitnu pomoć. Zapravo, razlog je ta količina nikotina koja se kreće od 9 do 15 miligrama u jednoj vrećici. Zamislite kako širenje te vrste nikotina utječe na mlad organizam, ubrzan metabolizam, na brzu cirkulaciju, plus amonijak koji ubrzava cijelu tu reakciju - kazala je potpredsjednica Vijeća roditelja učenika osnovnih i srednjih škola SŽ-a i profesorica Srednje medicinske škole u Sarajevu dr. Elma Dizdarević za Oslobođenje. Objašnjava da je to duhanski proizvod koji se nalazi u slobodnoj prodaji kod nas i košta do 10 KM. Njegov naziv je snus, djeca ga masovno uzimaju, odnosno u posljednja tri mjeseca. Zabrinutost se javila onog trenutka kada su djeca iznenada počela povraćati na satu, gubiti svijest, a što je i bio prvi pokazatelj da se nešto događa. - U razgovoru s kolegama u srednjoj školi u kojoj radim čak su i profesori primijetili da se nešto kod učenika događa i da je, primjera radi, u pojedinim školama pojava učestalija upravo zbog blizine mjesta gdje se taj proizvod može kupiti. Djeca dolaze s tim vrećicama, s ukrašenim metalnim kutijicama, koje su primamljive za djecu, s aromama i onda ona to primarno kupuju. To su male vreće u kojima se nalazi prerađeni duhan koji nije lako vidljiv. Kada se stavi iznad gornje usne, može se držati tijekom cijelog dana, a da nitko ne primijeti da dijete konzumira, možemo reći, nikotin - upozorava dr. Dizdarević. Školske ustanove i Vijeće roditelja učenika osnovnih i srednjih škola Sarajevske županije pokrenuli su niz aktivnosti kako bi se preduhitrile ovakve pojave. Nažalost, ni drugi bh. gradovi nisu imuni na ovu pojavu.

Zabranjen u EU

Snus, koji je lako dostupan djeci u BiH, zabranjen je u svim državama članicama EU-a, izuzev Švedske u kojoj se i proizvodi. Njegova upotreba stvara jaku ovisnost, a u kombinaciji s emulgatorima ima iste učinke kao droga. Nikotinske vrećice i snus dva su proizvoda čijom konzumacijom nikotin puno brže ulazi u tijelo od cigareta. Sadrže i razne aditive, a predoziranje može imati ozbiljne posljedice. Iako nisu za mlađe od 18, djeca i mladi svejedno dolaze do njih. Mogu se diskretno koristiti jer se stavljaju izravno na sluznicu između gornje usne i desni. Nikotin tako brže dolazi do mozga nego kod cigareta, pa i trenutačni osjećaj opuštanja nastupa brže. Neki od simptoma predoziranja su povraćanje, mučnina, glavobolja, aritmija, ubrzano lupanje srca, poremećaj u koncentraciji, loše stanje. Općenito simptomi trovanja.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.