Održavati usnu šupljinu čistom, znači ulagati u zdrave i jake zube. Koliko biste često trebali prati zube?
Profesionalno čišćenje
Uz razvijanje dobrih navika oralne higijene, važno je posjetiti i stomatologa koji će profesionalno ukloniti tvrdokorne mrlje te naslage kamenca koje sami ne možete. Tako ćete spriječiti razvoj bolesti desni i karijesa. Prema preporukama stručnjaka, profesionalno čišćenje zubnih naslaga trebalo bi obaviti dva puta godišnje.
Koliko se često zubi moraju prati?
– Zubi se obavezno moraju prati ujutro jer se tada u ustima nalazi najveći broj bakterija koje se talože i preko dana pa ih je važno oprati i prije spavanja. Nakon ručka također je poželjno oprati zube kako biste odstranili ostatke hrane iz usta – savjetuje dr. med. dent. Adnan Šabulić i dodaje kako četkica mora biti ugodna za držanje u ruci, napravljena od mekanih vlakana koja neće oštetiti desni i caklinu.
– Iako su četkica i pasta za zube nezamjenjive, savjetujem i korištenje vodice za ispiranje te zubnog konca jer su i ti popratni elementi nužni za cjelokupnu sliku oralne higijene – napominje dr. Šabulić.
Američko udruženje stomatologa poručuje da zbog previše četkanja mogu stradati zubna caklina i desni te zbog traume može doći do povlačenja zubnog mesa i izloženosti korijena, što će u konačnici rezultirati ozbiljnijim problemima.
Cink – sastojak paste koji štiti zube
Čišćenje zubi četkicom nezamjenjiv je način oralne higijene, ali samo ako se izvodi sa zubnom pastom koja sadrži fluor i određene sastojke koji će štititi zube između pranja. Cink je jedan od sastojaka koji bi se trebao nalaziti u vašoj pasti za zube jer upravo on usporava razvoj štetnih bakterija koje se naseljavaju na površini zuba te djeluje 24 sata.