potpora u poljoprivredi

Krediti do 1,4 mil. KM za poljoprivredne investicije

Krediti do 1,4 mil. KM za poljoprivredne investicije
01.05.2021.
u 13:42
Pogledaj originalni članak

Poljoprivrednici mogu računati na novu kreditnu liniju kod Razvojne banke u maksimalnim iznosima do 300 tisuća maraka, dok će pravne osobe i obrti iz područja poljoprivrede i ruralnoga razvoja moći dobiti maksimalno do 1,4 milijuna maraka. Program novčanih potpora u poljoprivredi i ruralnom razvoju, koji za cilj ima unapređenje poljoprivredne proizvodnje i povećanje obujma korištenja zemljišta, predviđa i potporu investicijama u sektoru poljoprivrede i prehrambene industrije, od ulaganja u strojeve pa do građevinskih objekata i nasada preko Federalnog ministarstva, ali i posredstvom Razvojne banke.

U potonjem slučaju potpora investicijama u sektoru poljoprivrede i prehrambene industrije, koja se realizira u suradnji s Razvojnom bankom, temelji se na kreditnoj liniji za financiranje do 50% vrijednosti investicijskih projekata, grant sredstvima Federalnoga ministarstva deponiranim kod Razvojne banke u vrijednosti 25% prihvatljivih troškova investicije i vlastitim sredstvima klijenta za preostali dio vrijednosti investicije i troškova PDV-a, ako je klijent obveznik PDV-a. Kreditna linija planirana je na sljedeći način; financira isključivo nabavu stalnih sredstava, nominalna kamatna stopa je 3% fiksna na godišnjoj razini, rok otplate je do 15 godina, poček do 36 mjeseci, ovisno o vrsti djelatnosti. Pritom je minimalni iznos kredita 25.000 KM, maksimalni za projekte fizičkih osoba 300.000 KM, a pravnih osoba i obrta 1,400.000 KM.

Biljna proizvodnja

Istodobno, program novčanih potpora u poljoprivredi i ruralnom razvoju, koji je, kao što je poznato, vrijedan 87 milijuna maraka, podijeljen je na potporu biljnoj i animalnoj proizvodnji.

U kontekstu biljne predviđena su sredstva u iznosu od 13,330.000 maraka, pri čemu je najveći iznos planiran za potporu proizvodnje krušnoga žita - 3,1 milijun maraka. Slijedi iznos predviđen za krmno bilje (2 milijuna KM), uljarice (1,6 milijuna KM) te grožđe i masline (1,4 milijuna KM). Za proizvodnju stočnoga žita planirana su sredstva od 950 tisuća maraka, voća 850 tisuća maraka, a povrća 800 tisuća KM. Ulagat će se i u razvoj sjemena. Tako je, između ostaloga, za strna žita osiguran milijun KM, a za sjemena kukuruza, soje i suncokreta 300 tisuća KM. Sredstva su osigurana i za proizvodnju deklariranoga sadnoga materijala, poput krošnjastog i bobičastog voća (po 150 tisuća KM), kao i vinove loze (100 tisuća KM), dok je za proizvodnju presadnica namijenjeno ukupno 300 tisuća maraka.

Animalna proizvodnja

Kada govorimo o animalnoj proizvodnji, osigurano je 56,200.000 maraka, a pritom će najveći dio sredstava biti uplaćen za poticaje proizvodnji svježeg kravljeg mlijeka - 36,4 milijuna maraka. Od ostalih značajnijih iznosa treba izdvojiti onaj za uzgoj rasplodne stoke - ovaca (3,650.000), tov junadi od teladi iz domaćeg uzgoja (3,4 milijuna KM), kao i uzgoj goveda u sustavu “krava-tele” (2,950.000 KM). Za tov svinja osigurano je 1,850.000 KM, a potporu će dobiti i uzgajivači slatkovodne ribe s 2,200.000 KM. Za uzgoj morske ribe predviđeno je 250.000 maraka. Od ostalih iznosa za poticaj animalnoj proizvodnji treba navesti potporu proizvodnji kozjeg mlijeka (350 tisuća KM), potporu uzgoju matičnih jata pilenki teških roditeljskih linija (300 tisuća KM), kao i potpore za košnice pčela, i u to u iznosu od 750 tisuća KM. Autori programa poticaja ističu kako se izravnim potporama, kao i strukturnim mjerama, želi osigurati dugotrajna održivost poljoprivrednih gospodarstava koja obavljaju poljoprivrednu djelatnost u biljnoj i animalnoj proizvodnji. •

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.