Vlada FBiH

Krediti za ruralni razvoj

Krediti za ruralni razvoj
03.06.2016.
u 14:00
Pogledaj originalni članak

 Vlada FBiH donijela je danas na sjednici Odluku o prihvatanju zaduženja Federacije BiH po Sporazumu o financiranju između Bosne i Hercegovine i Međunarodnog fonda za poljoprivredni razvoj (IFAD) u iznosu do 6.440.000 eura, priopćio je Ured Vlade Federacije Bosne i Hercegovine za odnose s javnošću.

Ova sredstva, koja iznose 60 posto od ukupno odobrenih  za BiH (11.120.000 eura), bit će korištena za financiranje Programa razvoja ruralne konkurentnosti.

Primarni cilj projekta je smanjenje siromaštva na selu kroz povećanje prihoda ciljne grupe i osnaživanje njihove sposobnosti brzog oporavljanja izgradnjom profitabilnih farmskih i nefarmskih preduzeća.

Program je, kroz desetogodišnji razdoblje, usmjeren na 16.000 korisnika, a njegovim provođenjem bi trebalo biti kreirano 3.150 radnih mjesta, od čega je minimum 20 posto za žene.

Sredstva su beskamatna, uz razdoblje otplate od 18 i grace razdoblje od tri godine.

Isti cilj ima i danas prihvaćeno zaduženje Federacije BiH po Sporazumu o zajmu između Bosne i Hercegovine i OPEC Fonda za međunarodni razvoj (OFID), u iznosu do 5.350.000 dolara, a sredstva su namijenjena za financiranje Projekta razvoja ruralnog poduzetništva. Riječ je o kreditu s rokom otplate od 20 godina, uz petogodišnji grace period.

Sredstva kredita odobravaju se Federaciji BiH s rokom otplate (uključen grace razdoblje) od 20 godina, uz petogodišnji grace razdoblje, kamatnu stopu od 2,75 posto, a datumi plaćanja glavnice i kamata su 15. veljače i 15. kolovoza svake godine.

Federalno minstarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, kao resorno zaduženo za ruralni razvoj i pomoć u razvitku poljoprivrede, putem Ureda za koordinaciju projakata (PCU), Projektom razvoja ruralnog poduzetništva nastoji da pomogne malim poljoprivrednim proizvođačima (farmerima) u Bosni i Hercegovini u nastojanjima da pređu sa proizvodnje za preživljavanje na komercijalno bavljenje poljoprivredom, što je u suglasnosti sa strategijama razvoja poljoprivrede na državnom i entitetskom nivou.

Naime, oko 80 posto poljoprivrednika u zemlji su mali posjednici koji su ograničeni malim i nekomercijalnim posjedima za proizvodnju, slabim vezama i pristupom tržištu, nedovoljno pristupačnim kvalitetnim i prihvatljivim financijskim uslugama. Također je vrlo bitan nedostatak potrebne ruralne infrastrukture za bolje povezivanje sa tržištem ili za produženo čuvanje svježine proizvoda u ruralnim područjima.

Odabrano je 27 općina u svih deset županija Federacije BiH.

Ciljna skupina za predloženi projekt su mali poljoprivredni proizvođači zainteresirani za komercijalnu poljoprivredu, udruženja proizvođača i zadruge, koje su orijentirane prema malim poljoprivrednim posjednicima i njihovo povezivanje radi zajedničkog i boljeg pristupa tržištu, te nezaposlene žene i mladi bez zaposlenja zainteresirani za farmsko ili nefarmsko zaposlenje u poduzećima u ruralnim područjima uz adekvatnu plaću.

Očekivani efekti su povećana produktivnost i poduzetništvo kroz osnažene poslovne i savjetodavne usluge, povećan pristup održivim financijskim uslugama te poboljšani pristup tržištima i ruralna infrastruktura, uz bolju povezanost sa tržištem.

Očekuje se da će projekat dovesti do povećanja od oko 30 posto prosječnih prihoda domaćinstava iz poljoprivrednih izvora. Povećanje zaposlenosti žena i omladine je projicirano na oko pet do deset posto.

Projektno područje obuhvata približno 77.670 ruralnih domaćinstava od kojih je (procjenjenjuje se) 29.512 domaćinstava svrstano u grupu siromašnih ili su pri riziku da postanu siromašni. Strategija razvoja poljoprivrede uključuje posebne procedure i kriterije odabira da bi bilo osigurano da prvenstveno budu rješavane potrebe i prioriteti ranjivijih skupina, kao što su siromašna domaćinstva, žene i neuposleni mladi ljudi. Od projekta će direktno korist imati oko jedne trećine ruralnih domaćinstava (približno oko 20.000 domaćinstava ili oko 80.000 građana).

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.