PSSEECP

Krišto: BiH može pronaći dovoljno unutarnjeg potencijala za dogovor i prevazilaženje izazova

22.06.2019.
u 15:37
Krišto je izrazila uvjerenje da BiH može pronaći dovoljno unutarnjeg potencijala za dogovor i prevazilaženje izazova, isključivo na tragu europskih političkih vrijednosti dijaloga, kompromisa i konsenzusa.
Pogledaj originalni članak

U Sarajevu je danas, pod predsjedavanjem Bosne i Hercegovine, održana 6. plenarna sjednica Parlamentarne skupštine Procesa saradnje u jugoistočnoj Europi (PSSEECP).

O boljoj povezanosti za bolji život, kao središnjoj temi sjednice i motu bosanskohercegovačkog predsjedavanja ovom regionalnom inicijativom, govorili su najviši dužnosnici i zastupnici parlamenata jedanaest država regije jugoistočne Europe.

U svom obraćanju sudionicima konferencije, predsjedateljica Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine i predsjedateljica PSSEECP-a Borjana Krišto naglasila je da parlamentarna dimenzija SEECP-a predstavlja jedinstvenu platformu kao odraz zajedničkog napora svih zemalja regije da razvijaju međusobno povjerenje, regionalnu suradnju i ekonomske odnose na
dobrobit svih unutar regije jugoistočne Europe.

Prema riječima Krišto, SEECP je, u sinergiji s procesom stabilizacije i pridruživanja Europskoj uniji (EU), pomogao da se u posljednja dva destljeća jugoistočna Europa trasformira iz regije otvorenih sukoba i netrpeljivosti u regiju suradnje i prosperiteta zasnovanog na zajedničkim interesima.

Podsjetivši na to da je za vrijeme bh. predsjedavanja SEECP-om u travnju ove godine u Beogradu potpisan povijesni sporazum prema kojem će do 2021. godine među zemljama zapadnog Balkana biti ukinut roaming, Krišto je naglasila da će na taj način više od 15 milijuna ljudi u regiji izravno osjetiti pogodnost neometanog komuniciranja, na isti način kao i stanovnici EU.

Ocjenjujući da je moto predsjedavanja naše zemlje SEECP-om ispunjen na najbolji mogući način, Krišto je pozvala predstavnike parlamenata u zemljama regije da se, zajedno s predstavnicima vlada, snažnije uključe u realizaciju Akcijskog plana za stvaranje jedinstvenog ekonomskog prostora među zemljama jugoistočne Europe.

Ističući kako su Berlinski proces i novi pristup EU prema zemljama jugoistočne Europe izuzetno značajni za Bosnu i Hercegovinu, Krišto je upozorila na to da je integracijski put naše zemlje opterećen raznim problemima i izazovima, od kojih je, kako je rekla, jedan od najvećih izmjena Izbornog zakona u pravcu primjene temeljnih demokratskih standarda kroz uvažavanje demokratski izražen političke volje sva tri konstitutivna naroda u BiH. S tim u vezi, Krišto je izrazila uvjerenje da BiH može pronaći dovoljno unutarnjeg potencijala za dogovor i prevazilaženje izazova, isključivo na tragu europskih političkih vrijednosti dijaloga, kompromisa i konsenzusa.

U svom obraćanju Krišto je naglasila je da stvaranje adekvatnog sigurnosnog okvira predstavlja preduvjet ekonomskog napretka u regiji, te snažno podržala sve organizacije koje promoviraju borbu protiv nasilnog ekstremizma, terorizma, radikalizacije među mladima, hibridne prijetnje i kibernetičke nesigurnosti.

Ističući značaj i ulogu PSSEECP-a, Krišto je pozvala parlamentarce, kao i predstavnike svih regionalnih inicijativa da nastave 
podržavati europski put BiH i svih država regije jugoistočne Europe.

U okviru 6. plenarne sjednice PSSEECP-a rezultate predsjedavanja naše zemlje ovom regionalnom inicijativom predstavio je pomoćnik ministra vanjskih poslova BiH Almir Šahović.

Sudionicima sjednice obratio se i šef političkog odsjeka Regionalnog savjeta za suradnju (RCC) Amer Kapetanović, koji je govorio o ulozi SEECP-a i RCC-a u realizaciji političkog i ekonomskog povezivanja stanovništva i zemalja regije jugoistočne Europe.

Na 6. plenarnoj sjednici PSSEECP-a najavljeno je da će održavanjem ministarskog i predsjedničkog sumita SEECP-a 8. i 9. strpnja u Sarajevu naša zemlja okončati jednogodišnje predsjedavanje Procesom suradnje u jugoistočnoj Europi

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.