Na Plenarnom zasjedanju PSSEECP-a

Krišto: Nužno je da svaki konstitutivni narod ima pravo izabrati svoje političke predstavnike

Krišto: Nužno je da svaki konstitutivni narod ima pravo izabrati svoje političke predstavnike
03.06.2022.
u 07:13
Krišto je ukazala na to da za BiH, iako se suočava sa mnogim rizicima i izazovima, još uvijek najveći izazov predstavlja izmjena izbornog zakona utemeljena na demokratskim standardima kroz uvažavanje demokratski izražene političke volje sva tri konstitutivna naroda
Pogledaj originalni članak

Zamjenica predsjedatelja Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) Borjana Krišto i članovi Izaslanstva PSBiH u Parlamentarnoj skupštini Procesa suradnje u Jugoistočnoj Europi (PSSEECP) Bariša Čolak, Ljubica Miljanović i Edin Mušić sudjelovali su jučer na Plenarnom zasjedanju PSSEECP-a, koje je, pod predsjedavanjem Republike Grčke, održano u Ateni.

Plenarno zasjedanje otvorio je svojim uvodnim izlaganjem predsjednik Parlamenta Grčke i predsjednik PSSEECP-a Constantine An. Tassoulas, koji je govorio o značaju ove regionalne inicijative i rezultatima grčkog predsjedavanja SEECP-om, priopćeno je iz PSBiH. 

Središnja tema Plenarnog zasjedanja PSSEECP-a bila je posvećena Ciljevima održivog razvoja za ekologiju i utjecaju krize na Jugoistočnu Europu, s posebnim osvrtom na sigurnost energetskog snabdijevanja regiona i na poljoprivredno – prehrambeni lanac.

U svom obraćanju sudionicima Plenarnog zasjedanja PSSEECP-a zamjenica predsjedatelja Zastupničkog doma PSBiH Borjana Krišto istaknula je kako je SEECP, u sinergiji sa procesom stabilizacije i pridruživanja Europskoj uniji, pomogao da se u posljednja dva desetljeća ova regija transformira iz regije otvorenih sukoba i netrpeljivosti u regiju suradnje i prosperiteta zasnovanog na zajedničkim interesima.

Krišto se također osvrnula na pitanje sigurnosti opskrbe energijom u situaciji krize uzrokovane ratom u Ukrajini, te pandemijom koronavirusa. U svom izlaganju naglasila je da je, usprkos rizicima povezanim s ovisnošću o vanjskih izvorima energije, nužan sveobuhvatan pristup energetskoj politici u svrhu osiguravanja neometane opskrbe energentima za domaćinstva i gospodarstvo.

Krišto je još jednom ukazala na to da za Bosnu i Hercegovinu, iako se suočava sa mnogim rizicima i izazovima, još uvijek najveći izazov predstavlja izmjena izbornog zakona utemeljena na demokratskim standardima kroz uvažavanje demokratski izražene političke volje sva tri konstitutivna naroda. S tim u svezi, naglasila je kako je nužno da svaki konstitutivni narod ima pravo izabrati svoje političke predstavnike u za to Ustavom predviđenim institucijama, odnosno Predsjedništvu BiH i domovima naroda.

Tijekom Plenarne sjednice sudionicima su se obratili i drugi predsjednici parlamenata i šefovi izaslanstava država članica PSSEECP-a.

Zasjedanje PSSEECP-a u Ateni završeno je usvajanjem Završne deklaracije u kojoj je pružena snažna potpora svim zemljama članicama SEECP-a koje se nalaze u procesu pridruživanja Europskoj uniji.

U ovom dokumentu države članice SEECP-a pozvane su da poduzmu aktivnosti u cilju zaštite okoline u okviru održivog gospodarstva, da potaknu pravnu, znanstvenu, tehnološku i komercijalnu suradnju u području održivog razvoja kako bi se podržala sigurnost opskrbe energijom, kao i da promoviraju razmjenu znanja i iskustava u svezi s inovacijama i tehničkom potporom za neometani promet roba poljoprivredno - prehrambenog lanca.

Članovi Izaslanstva PSBiH u PSSEECP-a Bariša Čolak, Ljubica Miljanović i Edin Mušić sudjelovali su, uoči Plenarnog zasjedanja, na sjednicama sva tri glavna komiteta, kao i Stalnog komiteta PSSEECP-a.

Od 1. srpnja ove godine predsjedavanje Procesom suradnje u Jugoistočnoj Europi preuzet će Crna Gora.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.