BiH kao tranzit

Kroz državu u dvije godine prošlo preko 40.000 migranata

Foto: Armin Durgut/PIXSELL
Kroz državu u dvije godine prošlo preko 40.000 migranata
22.10.2019.
u 19:53
Svaki kilometar granice u Hrvatskoj čuva jedan granični policajac što je europski standard. U BiH na 33 kilometra dođe jedan graničar
Pogledaj originalni članak

Umorni i gladni, brojni migranti ovih se dana mogu vidjeti na ulicama bh. gradova u potrazi za privremenim smještajem. Cilj im je domoći se neke od država Europske unije, a Bosna i Hercegovina služi kao tranzit. Još u jesen 2015. predstavnici nadležnih institucija uvjeravali su javnost kako je "BiH spremna da dočeka izbjeglice". No sve se promjenilo prošle godine kada je postalo jasno da nemamo kapaciteta, ali ni sustav suočiti se s ovim problemom, javlja N1. 

Od početka godine Granična policija BiH od 17.666 stranih državljana iz zemalja visokog migracijskog rizika, evidentirala je preko 6.570 osoba prilikom ilegalnog prelaska granice, a zabranila ulazak za više od 11.000. 

Prošle godine 15.300 osoba spriječeno je ilegalno ući u državu. Ovo su službeni podaci Granične policije BiH kojoj i dalje nedostaje službenika, ali i infrastrukture na graničnim prijelazima, snažniji nadzor, kako bi se smanjio ulazak ilegalnih migaranata. Jer unatoč svemu kroz BiH u protekle dvije godine prošlo je preko 40.000 migranata.

Svaki kilometar granice u Hrvatskoj čuva jedan granični policajac što je europski standard. U BiH na 33 kilometra dođe jedan graničar. Od zaposlenih 2.420 policijskih službnika, po sistemataziciji trenutno nedostaje najmanje tri stotine, a da se zaustave tzv. granične rupe namanje 1.000.

No, što kad migranti uđu. 

Podaci UN-a kažu da ih se u Bosni i Hercegovini trenutno nalazi preko 7.300 migranata.

Smješteni su u dva otvorena službena i pet privremenih prihvatnih centara, no mnogi i dalje spavaju na otvorenom.

Preko 90 posto migranata je izrazilo namjeru podošenja zahtjeva za azil u državi, samo 5,4 posto je to i uradilo. Nekoliko je razloga, specijalni izaslnik UN-a kaže jer sektora za azil nema u USŽ, iako je tamo najveći priliv migranata. 

Zahtjev podrazumijeva i prijavu na određenoj adresi, što je za većinu migranata koji su između dva centra neizvedivo. S druge strane značajan broj ne želi biti prijavljen, iako se izjasnio za azil.

 Ili prevedeno i po pitanju migranata, nemoguće je pronaći zajednički politički konsenzus u BiH

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.