Produktivnija suradnja

Kroz program USAID-a iseljenici će još lakše ulagati i zapošljavati u općinama i gradovima

Kroz program USAID-a iseljenici će još lakše ulagati i zapošljavati u općinama i gradovima
25.02.2023.
u 13:11
USAID-ov projekt "Diaspora Invest" nedavno je raspisao poziv jedinicama lokalne samouprave za uspostavu partnerstava
Pogledaj originalni članak

Povratak u rodni kraj, ulaganje stečenog kapitala sa Zapada ili pak maksimalno olakšavanje procedura zainteresiranim kompanijama iz EU-a za realizaciju poslovnih ideja... Jedinice lokalne samouprave često su u medijima među pozitivnim primjerima i pričama koje unose optimizam u bosanskohercegovačke gospodarske tokove, a u tome veliku zaslugu ima uspostavljanje produktivne suradnje između lokalnih vlasti i poslovne zajednice, piše Večernji list BiH. No, s obzirom na brojne izazove koji su, između ostaloga, vidljivi i kroz poskupljenje materijala i usluga, ali i očekivanu smanjenu ekonomsku aktivnost, iznimno je bitno uspostaviti što produktivniju suradnju s brojnim iseljeništvom. Na tomu putu USAID-ov projekt "Diaspora Invest" pokazuje se kao pun pogodak, a nedavno je najavio i novu fazu koja će donijeti iznimne pogodnosti za općine i gradove u BiH.

"Diaspora Invest"

USAID-ov projekt "Diaspora Invest" tako je raspisao poziv za jedinice lokalne samouprave u BiH za uspostavu partnerstava, a koji je otvoren do 10. ožujka 2023. Podsjetivši pritom kako su u okviru prve faze realizacije USAID-ova projekta "Diaspora Invest" imali priliku raditi s jedinicama lokalne samouprave diljem zemlje kako bi pomogli i podržali izravne investicije dijaspore, iz USAID-a ističu kako su pozitivni rezultati ovakve suradnje stvorili temelj za značajnija partnerstva s općinama i gradovima.

- Zbog toga smo raspisali javni poziv koji traži od naših potencijalnih lokalnih partnera da predstave svoju viziju suradnje za značajniji izravni doprinos USAID-a u zajednicama koje prepoznaju iseljeništvo kao važan resurs - poručuju iz projekta. U tom kontekstu vrijedi navesti kako će podrška imati nekoliko ciljeva - osigurati sustavno jačanje kapaciteta jedinica lokalne samouprave, razvoj mreže praktičara u radu s dijasporom, mapiranje dijaspore, pripremu direktorija potencijalnih investicijskih projekata i kapaciteta lokalne poduzetničke zajednice, kao i uvezivanje s poslovnom dijasporom kroz poslovne susrete te kreiranje komunikacijskog plana za suradnju s dijasporom. Sustavan rad na ovom pitanju, a koje kao poseban fokus ima uvezivanje iseljeništva s mjestom podrijetla, kao i ulogu koju iseljeništvo može imati u procesu prepoznavanja potencijala lokalnih zajednica u BiH, vrlo je važno u daljnjem oporavku domaćeg gospodarstva. - Osim usmjerenja na ekonomski razvoj, razmatrat će se i inicijative od društvenog značaja u kojima dijaspora želi dati svoj doprinos – posebno za one usmjerene prema ženama i mladima u zajednici - napominju iz Diaspora Investa.

Također, cilj projekta je, osim jačanja kapaciteta koji izravno utječu na privlačenje kapitala iseljeništva, i uspostava lokalnog investicijskog fonda. Radit će se o mehanizmu putem kojega će se izravno podržavati nove investicije koje uključuju iseljeništvo te će se tako pružiti izravna podrška partnerskim jedinicama lokalne samouprave. Fond će sufinancirati partnerski gradovi/općine i USAID.

Kako uključiti iseljeništvo u ekonomske tokove u BiH, jedna je od ključnih tema konferencija Connecto koje organizira Tehnološki park Intera iz Mostara, a koje su se također pokazale kao iznimno važan način uvezivanja poslovne zajednicu iz BiH s uspješnim poduzetnicima sa Zapada.

Privlačenje ulagača

A da bi se potencijali za ulaganje podignuli na višu razinu, potrebno je raditi na poboljšanju poslovnog ambijenta. Pojedine općine i gradovi tako već jedno vrijeme provode mjere koje za cilj imaju skraćivanje vremena za dobivanje potrebnih dozvola, ali i pojeftinjenje cijelog procesa, od sufinanciranja troškova osnivanja i registracije poduzeća pa do ponude po vrlo povoljnoj cijeni zemljišta u poslovnim zonama. U Žepču su, npr., u poslovnoj zoni Polje oslobodili poduzetnike 75 posto najamnine za proizvodne pogone, dok u ostalim zonama oslobađanje od najamnine ovisi o broju zaposlenih. Onaj poduzetnik koji ima više od 200 zaposlenih oslobođen je 75 posto najamnine, subjekti koji zapošljavaju od 100 do 200 radnika 60 posto, tvrtke koje imaju od 50 do 100 zaposlenih 50 posto, one s od 30 do 50 zaposlenih 40 posto, a subjekti koji imaju do 30 zaposlenih oslobađaju se najamnine u iznosu od 30 posto.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.