transfuzija

Krv treba čekati pacijenta, a ne pacijent krv

Krv treba čekati pacijenta, a ne pacijent krv
14.06.2017.
u 16:05
Pogledaj originalni članak

Krv je važna kako za planirane tretmane, tako i za hitne intervencije. Može pomoći da pacijenti koji boluju od neizlječivih bolesti žive duže i kvalitetnijim životom, a neophodna je i pri kompleksnim medicinskim i kirurškim intervencijama.

Na Svjetski dan davatelja krvi iz Zavoda za transfuzijsku medicinu FBiH naglašavaju za Fenu da intenzitet prikupljanja krvi ovisi od više faktora, prvenstveno od zahtjeva koji dolaze s klinika u kojima je definiran broj krvnih pripravaka te krvna grupa.

Ističu da je u ljetnim mjesecima (kada je vrijeme godišnjih odmora, raspusta i većeg broja prometnih nesreća) teže doći do davatelja krvi, tako da se animacija i pozivanje davatelja u tom razdoblju intenzivira.

Specijalistica transfuziolog Zavoda Alma Ljuca kaže da se mora voditi računa i o rezervama krvi. Naglašava da je krv lijek ograničenog vijeka i zalihe krvi se moraju svakodnevno obnavljati.

- Krv treba čekati pacijenta, a ne pacijent krv - naglasila je.

Krv se prikuplja u Zavodu za transfuzijsku medicinu tako što se osoblje za animaciju i promociju davateljstva  svakodnevno trudi da osigura dovoljne količine krvi. Napominje da se osim rada u Zavodu veliki dio prikupi i na terenu, izvan Zavoda a to su fakulteti, škole, tvrtke u suradnji s Crvenim križem.

Puna krv uzeta u kesu za čuvanje krvi dijeli se na tri komponente (eritrocite, trombocite i plazmu) tako da jedno davanje zaista spašava tri života.

- Najstabilnija komponenta je plazma, jer se čuva na niskoj temperaturi do tri godine, eritrociti-komponenta koja se najčešće izdaje čuva se 35 dana, a najlabilnija trombociti do pet dana. Distribucija ide na osnovu zahtjeva za krvnim pripravcima koji dolaze najvećim dijelom iz Kliničkog centra, Opće bolnice i pojedinih transfuzijskih centara unutar Federacije po potrebi – navodi dr. Ljuca.

Kaže da je svaki dan izazov za transfuziju kako osigurati dovoljne količine krvi, a pri tome voditi računa i o rezervama.

- Na dnevnoj razini izdaje se 60 doza, isto toliko davatelja treba osigurati tijekom dana bilo pozivima ili organiziranim akcijama. Mišljenja sam da se malo priča o značaju davanja krvi kako za pacijenta tako i za davatelje. Mediji trebaju više građane podsjećati, ako ne i svakodnevno kroz kratke reklame o davanju krvi - kazala je i dodala da u FBiH ima oko 55.000 davatelja krvi.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.