lijekovi

Lani se citostaticima liječila 11.781 osoba, lijekovima za HIV 86

Lani se citostaticima liječila 11.781 osoba, lijekovima za HIV 86
09.04.2019.
u 21:00
Lijekovi za najteže pacijente u Federaciji BiH financiraju se na teret Federalnog fonda solidarnosti; ove godine liječena 15.154 pacijenta
Pogledaj originalni članak

Zakonom o zdravstvenom osiguranju formiran je Fond solidarnosti FBiH u cilju ostvarivanja jednakih uvjeta za provođenje obveznog zdravstvenog osiguranja u svim županijama, za određene prioritetne vertikalne programe zdravstvene zaštite od interesa za FBiH i za pružanje prioritetnih, najsloženijih oblika zdravstvene zaštite iz određenih specijalističkih djelatnosti, piše Večernji list BiH. Time je osigurano financiranje liječenja najtežih oboljenja za sve osigurane osobe u FBiH pod istim uvjetima, bez obzira na županijsku pripadnost pacijenata i financijsku moć županijskih zavoda zdravstvenog osiguranja.

Problem nabave

Opskrba zdravstvenih ustanova u Federaciji BiH lijekovima s liste lijekova u bolničkoj zdravstvenoj zaštiti koji se mogu koristiti na teret sredstava Fonda solidarnosti FBiH, a što je u nadležnosti Zavoda, predstavlja izuzetno složen i dinamičan proces jer se svakodnevno vrši nabava, uz ostale lijekove (125 lijekova) s liste, i 58 lijekova iz skupine citostatika i 11 njih s posebnim režimom propisivanja, u 165 različitih oblika i jačina samo za citostatike.

Citostatici su zasigurno jedni od lijekova kod kojih se u slučaju nestašice javlja najveća panika među pacijentima s obzirom na to da se tim lijekovima liječe najteži pacijenti, oni oboljeli od raka.

Prema podacima sa službene web-stranice, u FBiH trenutačno nedostaje deset vrsta citostatika. Ipak treba spomenuti kako je citostaticima liječen 11.781 pacijent. Prema podacima iz izvješća o radu Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH za 2018. godinu, u kojem se navodi proj pacijenata liječenih lijekovima s bolničke liste ovog Zavoda, stoji da je lijekovima za dijalizu liječeno 1220 pacijenata, citostaticima 11.781, lijekovima za HIV/AIDS 86 pacijenata, broj djece liječene palivizumab lijekovima iznosi 225, 595 djece dobivalo je trakice za šećer, faktore koagulacije i humani imunoglobulin koristilo je 199 pacijenata. Lijekove za hepatitis B i C koristilo je 569 pacijenata, a lijekove za multiplu sklerozu 88. Imunosupresive koristila su 264 pacijenta, a lijekove za Chronovu bolest 127.

Stalni rast oboljelih

Iz podataka iz izvješća jasno je vidljivo kako su citostatici najbrojniji, što i ne čudi s obzirom na sve veći broj oboljelih od malignih bolesti u BiH. U 2018. lijekovima za maligna oboljenja liječena su 11.682 pacijenta u FBiH, a ovaj broj u 2017. iznosio je 10.934 pacijenta, što je za oko 5% više nego u 2016. U 2015. taj broj iznosio je 10.536, a u 2006. godini 5723. Federalni zavod financira liječenje pacijenata citostaticima u obujmu koji se kreće u okviru planiranih sredstava koja nisu dovoljna za liječenje svih oboljelih.

Zbog nemogućnosti financiranja liječenja svih oboljelih skupim lijekovima, formirane su liste čekanja na kojima su se u rujnu nalazila 343 pacijenta. Na listi čekanja nalazio se i 1331 pacijent koji je obolio od drugih bolesti, kao što su multipla skleroza, hepatitis C, Chronova bolest...

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.