pripazite

Liječnici upozoravaju na ‘sindrom blagdanskog srca’: Slušajte svoje tijelo ako se to dogodi i nazovite hitnu

Foto: Gulliver/Thinkstock
Liječnici upozoravaju na ‘sindrom blagdanskog srca’: Slušajte svoje tijelo ako se to dogodi i nazovite hitnu
29.12.2023.
u 20:00
Pogledaj originalni članak

Sindrom blagdanskog srca nije nimalo "sladak" kako možda zvuči.

Tijekom domjenaka i obiteljskih okupljanja za novogodišnje i božićne blagdane, ali i neke druge prigode – postoji opasnost od sindroma blagdanskog srca.

“U osnovi, to stanje je uzrokovano ispijanjem previše alkohola. Međutim, blagdanski sindrom nema formalnu definiciju”, rekla je za Health Regina S. Druz iz Long Island Integrative Cardiology Center i Holistic Heart Centers of America. “Primijećeno je da oni koji obilno piju mogu završiti u bolnici zbog lupanja srca ili aritmija, često uzrokovanih fibrilacijom atrija (nepravilan rad srčanih pretklijetki).”, piše N1

Evo što trebate znati o tom blagdanskom sindromu.

Kako je nastao naziv sindrom blagdanskog srca?

Naziv potječe iz 1970-ih kada ga je skovao jedan liječnik kako bi opisao broj inače zdravih pacijenata koji se tijekom praznika javljaju s aritmijama – abnormalnim otkucajima srca nakon što su popili previše alkohola, prenosi nova.rs.

No, unatoč nazivu, stanje nije ograničeno na svečane prilike. “Može se dogoditi kad god popijete previše alkohola”, kaže dr. Druz.

Što je to u alkoholu što uzrokuje sindrom blagdanskog srca?

Nacionalna medicinska knjižnica (NLM) naznačila je da sindrom blagdanskog srca može biti rezultat veze između prekomjerne konzumacije alkohola, visokog stresa i dehidracije, iako može biti složeniji od toga.

Također, to može imati veze s tim kako alkohol utječe na kardiovaskularni sustav. Članak iz 2017. objavljen u Alcohol Research: Current Reviews navodi da alkohol sprječava pravilno kontrahiranje srca.

Istraživači iz studije iz srpnja 2021. objavljene u časopisu Clinical Autonomic Research rekli su da čak i male količine alkohola mogu dovesti do simpatičke aktivacije i smanjenja parasimpatičke aktivnosti što dovodi do neravnoteže, što znači da će se broj otkucaja srca početi povećavati.

Treba li se zabrinuti zbog toga?

Važno je znati da je ovaj problem povezan s povećanim rizikom od moždanog udara zbog krvnih ugrušaka, tvrdi dr. Druz, pa treba obratiti pažnju na simptome poput bolova u prsima, vrtoglavice, lupanja srca.

Dakle, ako sumnjate da imate sindrom blagdanskog srca, što trebate učiniti?

“Na to je pitanje teško odgovoriti jer ovisi o vašoj specifičnoj situaciji i čimbenicima rizika za zatajenje srca”, kaže dr. Druz. “Ako imate obiteljsku povijest bolesti srca, potražite liječničku pomoć.” A ako bol u prsima traje dulje od 20 minuta, također je mudro potražiti pomoć, što može uključivati ​​odlazak na hitnu.”

Dobra vijest je da je sindrom blagdanskog srca reverzibilan, prema NLM-u. “Kada prestanete piti alkohol, sindrom blagdanskog srca nestaje. Ali to ne znači da je stanje benigno”, dodaje ona. “Srce je prvo koje reagira na stvari koje se događaju u vašem tijelu.”

Posljedice alkohola se osjećaju posvuda, ali vaše srce prvo šalje upozorenje da je nešto pošlo po zlu. “Slušajte svoje tijelo i ako vam se čini da nešto nije u redu, vjerojatno i jest”, nagalšava dr. Druz.

Kako to izbjeći?

Prestanak konzumiranja alkohola je jedini mogući način da se izbjegnu simptomi.

“Nema broja pića koja dovode do sindroma jer je tolerancija svakog pojedinca na alkohol različita”, dodaje dr. Druz.

 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.