Odlazak na godišnji odmor za sve veći broj stanovnika Europske unije postaje prevelik luksuz. Inflacija i ekonomska nestabilnost na svjetskoj razini dovele su do toga da sve veći broj obitelji odustaje od ranijih navika te za odmor od svakodnevice bira jeftinije destinacije, nerijetko i u vlastitoj zemlji.
Postoji i alternativa
Prema podacima Pixsellove infografike, trenutačno najveći problem s financiranjem putovanja za vrijeme godišnjeg odmora imaju stanovnici Rumunjske, a najmanji oni s adresom u Luksemburgu. Prema spomenutim podacima, čak 60 posto Rumunja ne može si priuštiti tjedan dana plaćenog odmora, a prate ih Bugari i Mađari. Luksemburg i Švedska s 11 posto stanovništva na “posljednjem” su mjestu. Udio stanovnika Grčke koji si ne mogu priuštiti godišnji odmor je 43 posto, a Hrvatske i Portugala 39 posto. Otisnuti se sedam dana od kuće na neku turističku destinaciju preskupo je i za 33 posto stanovnika Španjolske, 32 posto stanovnika Italije, 28 posto Poljaka, ali i 25 posto Francuza. Kriza pogađa i zemlju koja dugo godina predstavlja gospodarsku velesilu - tako 23 posto stanovnika Njemačke zbog financijskih problema tijekom godišnjeg odmora ostaje u svojim domovima. Nešto je bolja situacija s Česima i Austrijancima, kojih problem s odlaskom na sedmodnevno plaćeno putovanje ima 20 posto, dok će godišnji odmor u kući provesti tek 16 posto Slovenaca. Kada je riječ o stanovnicima Bosne i Hercegovine, raniji podaci pokazuju da je posljednjih godina sve veći broj onih koji odustaju od putovanja u druge zemlje te godišnje odmore provode uglavnom na domaćem terenu. Odlascima na ranije nezaobilazne destinacije jadranske obale sve češće alternativa postaju domaće rijeke i jezera koji u vrelim ljetnim mjesecima za mnogo manje novca mogu pružiti itekakvo osvježenje. Drugi su skloniji boravku u planinama, što također može biti odlična opcija za bijeg od svakodnevice. Prema nekim ranijim istraživanjima, posljednjih godina trećina i više stanovništva Bosne i Hercegovine ne može otputovati sedam dana na ljetovanje. Ako se uzmu u obzir ekonomske prilike u ovoj zemlji i konstantan rast cijena turističkih aranžmana, prvenstveno u Hrvatskoj, broj onih koji će ljeto iščekivati zbog odmora na nekoj od hrvatskih plaža bit će sve manji.
Izdvojiti 3000 KM
Naime, u jeku ljetne sezone četveročlana obitelj za sedmodnevni odmor u Hrvatskoj, odnosno smještaj i hranu, treba izdvojiti od 1500 do 4500 eura, ovisno o lokaciji i vrsti smještaja. U Crnoj Gori za apartmanski smještaj i hranu tijekom sedmodnevnog boravka četveročlana obitelj treba izdvojiti najmanje 1000 eura, dok će za hotelski smještaj s uključenim doručkom i ručkom u restoranu izdvojiti najmanje 1730 eura. Trenutačno najpovoljnije ljetovanje nudi Albanija, gdje obitelj sedam dana može ljetovati za oko 700 - 800 eura. Podsjetimo, prema posljednjim podacima Agencije za statistiku Bosne i Hercegovine, prosječna neto plaća u ovoj zemlji za svibanj iznosila je 1388 konvertibilnih maraka. Dakle, za najjeftiniju opciju ljetovanja u Hrvatskoj četveročlanoj obitelji potrebne su više od dvije prosječne plaće u ovoj zemlji. Uz činjenicu da mjesečna potrošačka košarica košta gotovo 3000 KM, ne čudi da su sve rjeđi oni koji tijekom godine mogu uštedjeti za odlazak na ljetovanje. •