nema radnika

Majstori za krov i limari traže se povećalom

27.02.2019.
u 14:45
Pogledaj originalni članak

Najveći broj objekata oštećenih u nevremenu praćenom olujnom burom, koje je proteklog vikenda pogodilo dio Bosne i Hercegovine, ostat će neko vrijeme nesaniran, piše Večernji list BiH. Razlog tomu nisu financijska sredstva, nego nedostatak kvalificirane radne snage te građevinskog materijala potrebnog za sanaciju.

Nedostatak radnika određenih profila, među kojima su građevinari, tesari, limari, zidari, krovopokrivači, na području Bosne i Hercegovine osjetan je već neko vrijeme, a u proteklih nekoliko dana ovaj problem posebno je izašao na vidjelo.

Nestalo i crijepa

Kada je riječ o Hercegovini, najteža situacija je u Tomislavgradu gdje je, prema prvim procjenama, oštećeno više od 200 obiteljskih kuća. Štetu su pretrpjeli i drugi objekti poput crkva, škola... Marko Kraljević jedan je od žitelja Tomislavgrada čija je kuća stradala u naletu olujne bure. Trenutačno je na radu u Njemačkoj odakle se za vikend zaputio u rodni kraj, nakon što mu je javljeno da mu je uništena obiteljska kuća. Marko se ponovno u Njemačku mora vratiti za tjedan dana te bi u tom roku trebao sanirati oštećenja nastala na kući, međutim, nije siguran da će uspjeti.

“Nema majstora. Ne mogu naći nikoga da sanira nastalu štetu, a za nekoliko dana moram natrag u Njemačku. Ne znam kako ću riješiti ovaj problem jer ne mogu kuću ostaviti bez krova”, kazao je Marko. Njegovu sudbinu dijele još stotine Duvnjaka, koji trenutačno najviše strahuju od oborina. Naime, u većini slučajeva bura je oštetila ili u potpunosti odnijela krovove kuća, što bi u slučaju oborina dovelo do katastrofalnih posljedica. Uz nedostatak majstora, problem u općini Tomislavgrad trenutačno je i nestašica građevinskog materijala potrebnog za sanaciju. Riječ je uglavnom o crijepu. Krovopokrivači i limari traže se i u Širokom Brijegu, Mostaru, Čitluku, Čapljini... Ako se netko i javi na telefon, posla se može prihvatiti tek za dva - tri tjedna ...

Preporuke za krovopokrivače i limare traže se i preko Facebooka, međutim, i većina onih predloženih preko ove društvene mreže, već je zauzeta. “Mi smo imali sreće što nam rođak radi te poslove, pa nas je uzeo kao prioritet i sanirao krov već u ponedjeljak. Međutim, naši susjedi još uvijek traže majstore”, kaže nam žena iz mostarskog prigradskog naselja Rodoč. Sugovornik iz Ljutog Doca kod Širokog Brijega u potragu za krovopokrivačem dao se već u subotu, no još uvijek čeka na odgovor kada može očekivati saniranje krova na obiteljskoj kući.

Olujni vjetar

Podsjetimo, u noći s petka na subotu najveći dio Hercegovine pogodio je olujni vjetar koji je čupao stabla, prevrtao kamione, rušio krovove na kućama, uništavao grobove, lomio prometne znakove, reklamne panoe... U Širokom Brijegu na Trgu Ante Starčevića daska se odlomila s jedne kuće i zabila u krov druge te ušla u blagovaonicu. Srećom, nitko nije ozlijeđen.

U Mostaru je veći broj osoba zatražio liječničku pomoć zbog ozljeda nastalih udarima predmeta koje je bura u određenim trenucima nosila i do 100 kilometara na sat. Materijalne štete mjere se u milijunima konvertibilnih maraka, a lokalne samouprave poput Širokog Brijega, Mostara, Tomislavgrada pozvale su stanovnike pa prijave štete nastale u nevremenu kako bi mogli pomoći u njihovoj sanaciji.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.