Stižu dugoročne prognoze, a one pouzdanije očekuju se za mjesec i pol

Mala mogućnost reprize prošle, tople zime u BiH, očekuje se više snijega

Mala mogućnost reprize prošle, tople zime u BiH, očekuje se više snijega
25.09.2024.
u 12:53
Pogledaj originalni članak

Otkad zima nije bila duga i hladna? Možda od 2012. ako se sjetimo onog obilnog, rekordnog snijega diljem BiH. Bilo je i poslije naleta zime i snijega i leda, međutim, sve je to bilo kratka vijeka. Prošle sezone zimu praktički nismo imali pa ni pretprošle... A što će biti ove godine? Ako uzmemo u obzir Andreja Flisa i Severe Weather, koji donosi dugoročne prognoze, oni tvrde da će zima biti slaba zbog La Niñe, fenomena koji donosi hladan zrak, iako i sam priznaje da će biti i neujednačena, piše Večernji list BiH.

Prati se vrtlog

- Model ECMWF (Europski centar za srednjoročne vremenske prognoze) predviđa da će veći dio Europe imati toplije temperature od prosjeka, što je rezultat visokog tlaka koji dolazi s Atlantika. Oborine će u Europi biti neujednačene tijekom zime. U zapadnim i jugozapadnim dijelovima očekuje se sušnija zima, s manje kiše i snijega nego obično. Nasuprot tome, sjeverni dijelovi Europe dobit će više oborina od prosjeka, što može uključivati kišu i snijeg. U središnjoj Europi predviđaju se prosječne količine oborina, dok će Skandinavija doživjeti veće snježne oborine zbog niskog tlaka zraka i mlaznog toka, koji donose hladniji zrak i oborine. Prognoza UKMO-a (Meteorološki ured Ujedinjenog Kraljevstva) pokazuje očekivani uzorak La Niñe, što znači da i on očekuje "slabiju zimu" u većem dijelu Europe. Model pokazuje više oborina nad sjevernim i dijelovima središnje Europe, ali manje nad južnim dijelovima ispod područja visokog tlaka. A uvijek postoji ono "ali". Stratosferski polarni vrtlog može zimu preokrenuti u svakom trenutku. - Za razliku od La Niñe, koja djeluje tijekom duljeg razdoblja, polarni vrtlog je više podsezonski pokretač. Polarni vrtlog pojavljuje se svake jeseni i igra ključnu ulogu u razvoju vremena tijekom zime i od zime prema proljeću. To je snažni zrak koji se okreće iznad polarnih regija, obuhvaćajući cijelu sjevernu hemisferu, od tla pa sve do visine iznad 50 kilometara. Kada je polarni vrtlog jak, zadržava hladan zrak na polovima, što može rezultirati blažim vremenskim uvjetima za veći dio Sjedinjenih Država i Europe. Ako je polarni vrtlog slab, to može poremetiti tok vjetrova poznat kao mlazna struja. U tom slučaju hladan zrak može lako pobjeći iz polarnih područja prema jugu, što često donosi hladnije vrijeme u Sjedinjene Države i Europu - navedeno je. Objavljena su i tri znaka po kojima bi ova zima mogla biti značajno hladnija od očekivanog, čime donekle Severe Weather Europe i sebe demantira. Prvi čimbenik koji utječe na intenzitet zime je ENSO (El Niño Southern Oscillation), odnosno područje ekvatorijalnog Tihog oceana koje se mijenja između tople i hladne faze. Drugi čimbenik je atlantski meridionalni način AMM, a oceanska prognoza sugerira pozitivan AMM, što je u skladu s negativnom NAO fazom, što donosi hladniju zimu. Treći čimbenik u obzir uzima vjetrove koji opet sugeriraju zimsko vrijeme. Također, tog zimskog vremena već sada ima negdje - na drugom kraju jer je snijeg u Južnoj Africi zatvorio ceste. - Putnici su bili zarobljeni u automobilima poslije neuobičajeno obilnih snježnih oborina. U nekim krajevima snijeg je napadao i do dva metra. Posebno je bila pogođena autocesta N3 koja povezuje Johannesburg i Durban, a hitne službe pokušavale su doći do ljudi koji su bili zarobljeni u svojim vozilima u dijelovima gdje je cesta zatvorena. Neki su proveli noć u autima - ističu meteorolozi.
A tražili smo i za BiH ima li nekih dugoročnih prognoza, kao što je ova za iduću zimu, no ovdje su prognostičari, i profesionalni i oni koji se time bave iz hobija, ozbiljniji i ne žele trčati pred rudo. Profesor Zoran Zadro kaže nam da je bolje pričekati studeni kad ćemo biti pametniji. - Moja dugoročna prognoza za zimu bit će objavljena vjerojatno oko polovine studenoga ili na samom početku prosinca. Do tada predugo je razdoblje za bilo što reći da bi se konkretno preciziralo. - Mogu samo reći da je mala mogućnost reprize prošle zime, koja je bila iznimno topla i oskudna snijegom - kazao je Zadro, koji na temelju onoga što sad ima kaže da bi iduća zima u BiH trebala biti hladnija i vjerojatno s više snijega, no s više informacija izići će u studenome.

Toplina pa hladnoća

Nad BiH su se pak nadvili kišni oblaci i trenutačno se čini da kiše neće nedostajati. Meteorolozi s BHMetea ističu da nas u idućem razdoblju očekuje promjenjivo vrijeme pa će nakon vala južine doći do zahladnjenja. - Ono će, međutim, biti kratkotrajno s obzirom na to da se već početkom idućeg tjedna očekuje novo zatopljenje. - Od srijede, 25. rujna, do subote, 28. rujna, na vremenske prilike utjecat će južni vjetrovi. Očekuju se povremeno umjereni do jaki udari juga. Srijeda će donijeti promjenjivo oblačno i nestabilno vrijeme s povremenim kišama i lokalnim pljuskovima praćenim grmljavinom - istaknuli su pa najavili visoke temperature u četvrtak i petak, a onda slijedi vikend. - Prognozira se dolazak osjetno hladnijeg zraka sa sjevera, što će donijeti oborine, pojačan sjeverni vjetar i buru. Najhladniji dani očekuju se u nedjelju i ponedjeljak, kad će dnevne temperature biti oko 15 stupnjeva ili niže. Ovo zahladnjenje bit će kratkotrajno jer se već od utorka, 1. listopada, očekuje porast temperature - najavili su.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.