Obilna kiša prekinula berbu maslina u Hercegovini

Maslinari kao da su čekali kišu da prije prerade "okupa" masline

storyeditor/2023-10-23/Maber4-Slavko_Ramljak_-_Urod_manji_od_proslogodisnjeg.JPG
storyeditor/2023-10-23/MaBer1-Slavko_Ramljak_medju_nagradama_za_kvalitetu_ulja.JPG
25.10.2023.
u 08:03
Dojam je da svaka godina ima svoje specifičnosti, pa se za ovu godinu može reći da je berba počela koji dan kasnije.
Pogledaj originalni članak

Trinaesta je godina otkako se u Hercegovini prerađuju masline. Od početne jedne uljare u Ljubuškom, stiglo se do šest uljara i sedam pogona za preradu maslina, piše Večernji list BiH

Manji urod

Uz dvije uljare u Ljubuškom, u pogonu su i one u Čapljini, Neumu, Jasenici kod Mostara, dok uljara u Crnićima kod Stoca ima dva mlina, pa se može reći i dva pogona za preradu maslina. Dojam je da svaka godina ima svoje specifičnosti, pa se za ovu godinu može reći da je berba počela koji dan kasnije. Obilna kiša trenutačno je prekinula kampanju berbe maslina u Hercegovini, što je dijelu maslinara koji imaju mlađe nasade bez navodnjavanja dobro došlo jer je u tim nasadima bilo i smežuranih plodova, pa će se nakon kiše sigurno izglačati. Maslinari kao da su čekali kišu da prije prerade "okupa" masline. Govoreći o početku kampanje Slavko Ramljak, vlasnik uljare OPG "Ramljak", kaže:

- Pojačali smo kapacitet, tako da smo spremi dočekali berbu, iako ove godine izgleda da neće biti problema oko prerade jer je više uljara, a ni masline nisu rodile kao prošle godine. Ulaganjem smo podigli kapacitet uljare na nepune dvije tone po satu. Na početku kampanje radmani (postotak ulja u maslinama) su bili dobri i kretali su se od 12 do 16 posto, što je odlično za ranu berbu - kaže ovaj strastveni čapljinski maslinar te, prelazeći na ovogodišnje prinose, nastavlja:

- Kod mene će urod biti manji nego prošle godine. Godina je bila promjenjiva, klima je takva, stres je to za biljke, nedostaje nam zime, malo i proljeće. Maslina je jednostavno zbunjena, isto je bilo i s voćem, lozom, s grožđem ove godine - kaže nam Ramljak.

 

storyeditor/2023-10-23/MaBer1-Slavko_Ramljak_medju_nagradama_za_kvalitetu_ulja.JPG

 

Njegova je teorija da je svaka druga godina dobra, a to znači da maslini treba vremena da se malo oporavi.

- Točno tako, ja to pratim već desetak godina, svaka parna godina, recimo, je odlična, a svaka neparna je lošija, pa je tako dvije tisuće dvadeset i treća lošija od dvadeset druge i tako se to ponavlja - obrazlaže nam.

Međutim, ne može se reći da je ova godina loša jer je, kažu, kvaliteta odlična.

- Kvaliteta je odlična, nema bolesti, nema uboda, nema trulih maslina, vidim da je to uredno, fino, tako da će ovo do sada sve biti ekstra djevičanska maslinova ulja. Ljudi su naučili pratiti struku, raditi. Ja uvijek kažem ljudima kad se spremaju brati masline - nemojte kupiti one koje su opale, one su već u fazi raspadanja, samo šaka tih će pokvariti cijeli urod. Jednostavno ih ostavite, niste ništa izgubili - poručuje kolegama Ramljak te, prelazeći na berbu, naglašava:

- Za berbu nedostaje radnika, ostalo nekako stižemo zahvaljujući angažmanu obitelji i sve većoj mehanizaciji… Uspjeli smo naći radnike za berbu, iako su cijene dosta visoke jer se radna snaga prelila u Dalmaciju, gdje je berba mandarina, što se više plaća, pa se to i kod nas osjetilo. Jednostavno, cijena maslinova ulja ne podnosi skupu radnu snagu. Inače, tako je to u poljoprivredi, sve morate poplaćati, onda - gdje ste vi tu?

Cijena ulja

Na komentar da su cijene maslinova ulja rasle posljednjih godina, gospodin Ramljak kaže:

- Jesu, vidim da je ulje u tržnim centima, maslinovo ulje, koje se ne može mjeriti s ovim našim domaćim uljima, 33,50 KM, a ovo domaće iz uljare je 35 KM. Dakle, stigli su se, sad dizati još tu cijenu, tko će to kupiti, tko ima novca za to?

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.