Maslinova grančica, simbol mira, života, mudrosti, ponovno u rukama laureata

Maslinova grančica, simbol mira, života, mudrosti, ponovno u rukama laureata
18.05.2024.
u 18:23
Pogledaj originalni članak

Pečat u obliku maslinove grančice autora Stjepana Skoke, jednoga od naših najplodonosnijih kipara i bivšeg dekana Akademije likovnih umjetnosti Sveučilišta u Mostaru u Širokom Brijegu, i treću je godinu zaredom, kao simbol mira, ovaj put i europskog proljeća, uručen laureatima Večernjakova pečata. Sve je počelo 2022. godine, u jeku rata u Ukrajini, kada se izbor Osobe godine održao pod motom “Pečat za mir”, a Ukrajinska državna televizija uz javljanja voditelja iz Kijeva, uz BHRT i HRT, bila partner manifestacije. Nastavilo se i 2023., a ove, 2024. godine, s ponosom ističemo da autor Večernjakove Maslinove grančice predstavlja BiH na prestižnom Venecijanskom bijenalu izložbom “Mjera mora”, odakle se javio urednik i voditelj Dževdet Tuzlić.

- Ideja je da se ova skulptura, kao znak mira, daje posebnim i zaslužnim osobama koje su ostavile neki trag u svome djelovanju i mogla bi se zaista dobro iskoristiti u diplomaciji kao simbol pomirenja i suradnje. Vi s Večernjakovim pečatom dalje preuzimate tu priču jer nagradu dodjeljujete odabranima i drago mi je zbog toga. Naravno, kad sam je radio, nisam tada razmišljao o Večernjakovu pečatu, ali ova manifestacija može proširiti tu priču i uvesti je u sferu svjetske diplomacije. Večernji list će uručiti priznanje u obliku maslinove grane odabranima, osobama koje su nositelji mira i zato naglašavam - za mene je dodjela priznanja u obliku maslinove grančice nositeljima mira svjetski diplomatski potez - kazao nam je Skoko, inače autor i prvog Večernjakova pečata.

- Svježa sjećanja na naše ratne strahote još više nam pojačavaju slike iz Ukrajine. Stoga ovogodišnji Pečat izrasta iz maslinove grančice, odnosno njegov moto je “Pečat za mir” - kazao je Jozo Pavković, direktor Večernjakova pečata i glavni urednik Večernjeg lista BiH, te 2022., kada smo Pečat posvetili miru.

Zanimljivo je bilo promatrati proces nastajanja i izlijevanja skulpture koja se od sada može raditi serijski. Bronca se najprije izlije u poseban kalup, u kojem ostaje sve do trenutka hlađenja, nakon čega se, kao iz ljuske jajeta, izliježe umjetnički rad. Cijeli proces izrade skulpture maslinove grane odvijao se u ljevaonici za obradu metala i radionici za obradu stakla na Akademiji likovnih umjetnosti u Širokom Brijegu, koju je pokrenuo upravo Skoko za svoga mandata na čelu ALU-a. - Maslinova grančica rezultat je i djelo umjetničke imaginacije i vještih ruku akademskog kipara Stjepana Skoke. I nastala je u njegovoj majstorskoj radionici. Maslinova grančica od pamtivijeka je prisutna na Zemlji, prvo na prostorima Mezopotamije, Sirije i Palestine, odakle je stigla na Mediteran i snažno se udomaćila. Obilježila je živote ljudi, postala simbol mira, života, obilja, ljepote, vječnosti, zdravlja, učenosti i mudrosti. O njoj su pisali filozofi, povjesničari i liječnici. Na Olimpijskim igrama vijenac od maslinovih grančica na glavu se stavljao pobjednicima. Legenda kazuje kako je golubica, koja se nakon potopa vratila na Noinu arku, u kljunu nosila maslinovu grančicu kao znak prestanka srdžbe Božje i pomirenja s ljudima. Neka se i ova skulptura maslinove grančice pridruži onima koje su doprinosile miru i radosti diljem svijeta - kazao je urednik i voditelj uvodnih emisija o Večernjakovu pečatu Dževdet Tuzlić. 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.