NE UBIJA VIRUSE I BAKTERIJE

Mit o čišćenju na koji morate prestati nasjedati: Ovo ne mora nužno imati svojstva dezinfekcije i ubijanja klica

Foto: shutterstock
čišćenje
Foto: Shutterstock
sredstvo za čišćenje
28.12.2023.
u 07:50
Jaki i ugodni mirisi u mnogim proizvodima za čišćenje ne moraju nužno imati svojstva dezinfekcije i ubijanja klica. Dakle, iako možda imate kuhinju ili kupaonicu koja odlično miriše, još uvijek iz njih mogu vrebati virusi i bakterije.
Pogledaj originalni članak

Jeste li ikada ušli negdje i pomislili: "Mmm. Miriše tako čisto"? Postoji nešto u tom višenamjenskom sredstvu za čišćenje s mirisom bora, spreju za namještaj s mirisom limuna i sredstvu za čišćenje podova s ​​mirisom lavande što godi nosu i navodi nas da vjerujemo da se nalazimo u čistom okolišu, piše House Digest.

Jaki i ugodni mirisi u mnogim proizvodima za čišćenje ne moraju nužno imati svojstva dezinfekcije i ubijanja klica. Dakle, iako možda imate kuhinju ili kupaonicu koja odlično miriše, još uvijek iz njih mogu vrebati virusi i bakterije.

U rječniku Merriam-Webster "čist" se definira kao "bez prljavštine, onečišćenja, kontaminacije i bolesti", ali može li vam to pružiti sam miris? Ne baš. U većini slučajeva, miris u proizvodima za čišćenje je kombinacija kemikalija koje nisu dizajnirane da učine ništa više od stvaranja ugodnog aromatičnog efekta, piše Net.hr

Jaki i ugodni mirisi u mnogim proizvodima za čišćenje ne moraju nužno imati svojstva dezinfekcije i ubijanja klica.

Ako želite čist, dezinficiran dom, morat ćete tražiti više od primamljive arome. Uvijek pročitajte etiketu i popis aktivnih sastojaka na proizvodima za čišćenje. Tu piše kakve rezultate možete očekivati, bilo da dezodoriraju, ubijaju klice ili oboje.

Odjel proizvoda za čišćenje u trgovini može biti neodoljiv s brojim proizvodima, ali ako znate što tražite, to vam može pomoći suziti pretragu. Ako želite istinski čist dom, potražite proizvode na kojima stoje izrazi poput "ubija klice", "dezinficira", "ubija bakterije/viruse" ili "antibakterijski".

Ako se na proizvodu koriste izrazi koji se primarno fokusiraju na miris i čišćenje, a da se ne navede kako čisti, možda neće imati moć ubijanja klica koju želite. Osim živopisnog, upečatljivog teksta na prednjoj etiketi, valja pročitati i sitni crni tisak na popisu aktivnih sastojaka.

Opće je poznato da izbjeljivač ili natrijev hipoklorit ima sposobnost ubijanja virusa, bakterija i gljivica. Kvartarni amonijevi spojevi, koji obično završavaju riječima "amonijev klorid", također mogu ubiti mikrobe, pa potražite te riječi na popisu aktivnih sastojaka.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.