jedinstven način slavljenja 1.svibnja

Mještani ove godine proslavljaju 70. obljetnicu kostrčkoga Vrapca

21.04.2018.
u 10:27
Pogledaj originalni članak

Kostrč, jedno od najljepših posavskih sela, nalazi se u središtu plodne ravnice, od Orašja je udaljeno svega 3-4 km. Selo se ponosi svojom tradicionalnom kulturno-zabavnom i sportskom manifestacijom, popularno nazvanom Vrabac, koja je središnji događaj proslave 1. svibnja na prostoru općine Orašje.

Seoske igre

Tradicija Vrapca i seoskih igara na proslavi Praznika rada jedinstvena je na prostorima bivše države i ove godine obilježava veliki jubilej - 70 godina, a pokroviteljstvo je, između ostalih, prihvatio i Marinko Čavara, predsjednik FBiH. Organizacijski odbor pripremio je iznimno bogat kulturno-zabavni program trodnevne proslave, a središnji dio je promocija knjige “70 godina kostrčkog Vrapca”. Od sadržaja vrijedi istaknuti biciklijadu, izložbu starih fotografija, literarnih i likovnih radova učenika, zatim dječje utrke, seosku olimpijadu, čitanje Vrapca i vatromet. Manifestacija je odavno izišla iz okvira te mjesne zajednice s obzirom na to da na Vrabac dolaze iz susjednih mjesta s područja općine Orašje, ali i susjednih općina u Posavini jer zabave i smijeha ne nedostaje. Popularni Vrabac na neuobičajen i osebujan način prikazuje zgode i nezgode mještana između dviju proslava. Događaji ispričani u stihovima obrađuju razne dogodovštine, od ljubavnih do tragikomičnih zgoda u selu, koje su akteri brižno skrivali tijekom godinu dana i željeli zadržati u tajnosti.

Dolazak dijaspore

Proslava svih prethodnih godina sadržavala je natjecanja u utrkama predškolske i djece od 1. do 5. razreda, zatim utrkama žena i starijih koji su u davna vremena trčali za bocu rakije. Neizostavna su natjecanja u bacanju kugle, skoku u dalj i iz mjesta, utrka u vrećama, povlačenju klipa i konopa u muškoj i ženskoj kategoriji te brojne druge kategorije starih sportova koji imaju sve više poklonika. I ove godine na proslavi se očekuje dolazak velikog broja Kostrčana iz dijaspore, koji su redom u svojoj mladosti bili sudionici u pojedinim disciplinama. U selu još nisu zarasle ratne rane, a na oltar domovine svoje živote položilo je 13 branitelja i petero civila. Priča o Kostrču ne bi bila potpuna ako se ne spomenu najvažnije značajke, od školstva, povijesti, kulture i sporta. Kad se govori naobrazbi i školovanju mještana, Kostrčani uzdignuta čela s ponosom ističu svojih devet živih svećenika, a donedavno ih je bilo 13, te 8 doktora znanosti koji u lijepom svjetlu svijetom pronose ime mjesta. Kada se spominju kultura i njegovanje tradicije i običaja, sve se vrti oko KUD-a “Nada”. U Kostrču brižno drže do svog nogometnog kluba, osnovanog davne 1951. godine pod imenom Partizan, koji je 1991. godine promijenio ime u HNK Kostrč, pod kojim je i ostvario povijesne uspjehe. 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.