Cormack:

Mladi mogu oblikovati budućnost BiH

Mladi mogu oblikovati budućnost BiH
21.05.2016.
u 15:45
Pogledaj originalni članak

Finalnu smotru  programa "Projekt građanin/Ja građanin" otvorila je danas u Sarajevu veleposlanica Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u Bosni i Hercegovini Maureen Cormack riječima da mladi mogu i trebaju predstavljati promjene koje žele da vide u BiH.

Organizatori događaja, na kojem su promovirani projekti 300 učenika i nastavnika koji predstavljaju 32 najuspješnija školska tima iz cijele BiH za školsku 2015./2016. godinu, su Obrazovni centar za demokraciju i ljudska prava CIVITAS i Veleposlanstvo SAD-a u BiH.

Cormack je istakla da su mladi u BiH postali oni koji rješavaju probleme te da su glas koji poziva na tolerantno i pravedno društvo.

- Vidjela sam i čula da već doprinosite pozitivnim promjenama. To je važna životna lekcija za sve nas, jer su naporan rad i sati posvećeni jednom projektu ključni za postizanje cilja - kazala je.

Po njenim riječima, mladi su se "uhvatili u koštac s nekim od najbitnijih pitanja u BiH danas" te pokazali da mogu doprinijeti promjenama i oblikovati budućnost ove zemlje.

Prisutnima se obratio i pomoćnik ministra  civilnih poslova BiH Adnan Husić koji je kazao da se kroz obrazovanje, koje, između ostalog, uključuje redovnu nastavu i vannastavne aktivnosti, mladim ljudima u BiH ne predstavlja samo značaj poštivanja građanskih prava, već da stiču specifična znanja i vještine u ovoj oblasti, koje im kasnije mogu pomoći u privatnom i poslovnom životu.

Učenicima je poručio da su sadržaji obrazovanja za demokraciju i ljudska prava koncipirani  tako da se učenici formiraju kao autonomne, kompetentne, odgovorne i kreativne osobe.

Ivana Kešić iz CIVITAS-a BiH istakla je da bi obrazovanje za aktivno i odgovorno građanstvo trebalo biti prioritet javnog školstva svake demokratske države.

Mišljenja je da će se, bez kompetentnog i odgovornog sudjelovanja građana u političkom i društvenom životu, demokratske institucije raspasti ili raditi "uprazno".

Stoga, zaključila je, škole moraju njegovati građanske vrline i poučavati o osnovama funkcioniranja vlasti i njenim principima.

„Projekt građanin/Ja građanin“ predstavlja praktični dio nastave građanskog obrazovanja, jedinog službenog programa koji se implementira u osnovnim i srednjim školama širom BiH, a koji učenike podučava kako da budu  biti informirani, kompetentni i odgovorni građani naše države.

Svake godine u ovom programu sudjeluje oko 30.000 učenika. Pobjednici županijskih takmičenja u Federaciji BiH, regionalnih u Republici Srpskoj te takmičenja u Brčko Distriktu, imaju priliku predstaviti rješenja za probleme lokalnih zajednica na Finalnoj smotri, koja se tradicionalno održava u parlamentu BiH.

Nakon otvaranja smotre danas će biti upriličena javna promocija učeničkih radova na Trgu fra Grge Martića, ispred sarajevske Katedrale.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.