Šesti dani pobijenih franjevaca, organizirani u povodu 71. obljetnice komunističkog ubojstva 66 hercegovačkih fratara, završili su sinoć u širokobriješkoj crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije slavljenjem mise zadušnice koju je uz mnoštvo svećenika i vjernika predslavio provincijal Hercegovačke franjevačke provincije fra Miljenko Šteko.
Zrcalo povijesti
- Mi imamo zrcalo povijesti koje je uvijek pomalo zamućeno, zato traži stalno brisanje, čišćenje, pročišćenje do potpunog sagledavanja u bistrini. Zato Crkva nikad ne žuri u sagledavanju povijesne istine. Čeka, ispituje, pita se i moli. A jedno od tih pitanja moglo bi i ovako zvučati: jesu li naša braća goreći u onoj buktinji na ovom Brijegu mogla i naslutiti u toj noći, u toj tami ljudske zlobe, mržnje, da će njihov plamen u konačnici nadjačati mržnju njihovih krvnika? Mi vjerujemo da jesu. Sastajući se svih ovih godina ovdje na ovaj dan, čvrsto smo uvjereni u ispravnost i nevinost naše ubijene braće, nevinost našega puka, tolikih žrtava našega naroda kojima žrtvenike još ne otkrismo - kazao je, uz ostalo, u svojoj homiliji fra Šteko.
Molitva kod skloništa
Molitveni program započeo je molitvom kod ratnog skloništa nadomak crkve i samostana, mjestu ubojstva i spaljivanja 12 fratara iz širokobriješkog samostana 7. veljače 1945. godine, što spada među najgnusnije komunističke, boljševičke zločine. Prošle godine franjevci koji njeguju sjećanje na svoju pobijenu braću i još uvijek skupljaju svjedočanstva i dokumente o njima pristupili su temeljitoj zaštiti ratnog skloništa. Grad Široki Brijeg prošle je godine jednu ulicu nazvao Ulicom pobijenih franjevaca koja će, kad ih se proglasi mučenicima, biti Ulica franjevačkih mučenika.